Niewidomi na tandemach. Niezwykła platforma internetowa

Projekt Niewidomi na Tandemach pomaga niewidomym znaleźć wolontariuszy – przewodników do wspólnej jazdy na tandemach. Zasada działania projektu jest prosta: niewidomi oraz przewodnicy wypełniają odpowiednie formularze na stronie www.niewidominatandemach.pl, a koordynator Projektu przekazuje wzajemne dane kontaktowe osobom z tej samej miejscowości lub regionu. Zgłoszenia przyjmowane są zarówno od dysponujących tandemami, jak i nie posiadających ich. Zasięg przejażdżek zainteresowani ustalają pomiędzy sobą; mogą to być zarówno pojedyncze, krótkie spacery, jak i wyprawy wielodniowe.

Projekt NNT ma charakter niekomercyjny, prowadzę go w czasie wolnym od pracy, w fazie uruchamiania poświęcając mu nawet noce. Przewodnicy udzielają pomocy nieodpłatnie.

Idea stworzenia Projektu NNT narodziła się latem 2013, podczas Tandemowej Wyprawy Niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia, w której uczestniczyłem jako wolontariusz. Wtedy to, rozmawiając z ociemniałymi uświadomiłem sobie, jak bardzo brakuje im codziennej aktywności fizycznej. Jazda na tandemie jest jedną z niewielu dostępnych im form ruchu, lecz przeszkodą może być brak przewodnika skłonnego poprowadzić pojazd. Kolejną barierą jest deficyt tandemów, część niewidomych bowiem ich nie posiada. Dlatego na stronie Projektu NNT uruchomiona została także baza wypożyczalni tandemów, ułatwiająca znalezienie najbliższej wypożyczalni.

Projektem NNT zainteresowały się media, informacje o mojej inicjatywie pojawiły się w Teleexpressie, w telewizjach regionalnych, na ogólnopolskich i lokalnych antenach radia, w wielu czasopismach oraz serwisach internetowych. Dzięki temu, już po miesiącu działania, w bazie danych Projektu NNT zarejestrowanych było ponad 100 niewidomych oraz 250 wolontariuszy z całej Polski.

Jako pierwsze, dzięki Projektowi NNT, nawiązały ze sobą kontakt i na wspólną przejażdżkę wybrały się niewidoma oraz wolontariuszka z Jastrzębia Zdrój – Hanna Pasterny i Paulina Krachało. Później analogicznych znajomości zawarły dziesiątki osób, a liczba wspólnych wycieczek wymknęła się statystykom. Pod patronatem Projektu Niewidomi na Tandemach zorganizowano też kilka grupowych wyjazdów oraz imprez: Tandemowy Piknik w Niepołomicach, Motyle na Tandemach w Bydgoszczy, Tandemowa Masa Krytyczna w Warszawie, Wielka Tandemowa Wycieczka w Szczecinie i inne. Projekt zainspirował też Grupę Rowerową „Byle do Przodu” do uruchomienia w Warszawie wypożyczalni tandemów oraz zarząd Fabryki Części Rowerowych Romet – Wałcz, do ofiarowania tandemu lokalnej grupie niewidomych oraz wolontariuszy. Dzięki życzliwości amerykańskiego stowarzyszenia Blind Tandem Cycling Connection udało się przetłumaczyć i opublikować na stronie Projektu NNT dwa „Tandemowe Poradniki”: dla niewidomego oraz przewodnika. Ponadto współautor Projektu NNT – niewidomy Waldemar Rogowski z Malborka – udostępnił na stronie Projektu bazę danych atrakcji turystycznych dostępnych niewidomym, poradnik dla kupującego tandem oraz forum.

Pomimo wielu sukcesów, Projekt NNT nadal zmaga się z niedoborem tandemów oraz wolontariuszy. Deficyt ten najwyraźniejszy jest w małych miejscowościach, a szczególnie smutne są sytuacje, gdy mieszkający tam niewidomi dysponują tandemami, lecz – z powodu braku przewodnika – nie mogą nimi jeździć. Tak właśnie jest we Franciszkowie (powiat Żyrardów), Iławie, Kłodzku, Parkoszu (powiat Dębica), Raciborzu, Stargardzie Szczecińskim oraz Woli Baranowskiej koło Tarnobrzegu. Wolontariusze są jednak potrzebni także we wszystkich innych rejonach Polski.

Zachęcam zarówno niewidomych, jak i osoby widzące do wspólnych przejażdżek. Korzyść jest obopólna, a dla przewodników wręcz podwójna, bo opowiadając o mijanym otoczeniu zauważa się więcej – sam tego doświadczyłem. Dzięki niewidomemu widzący widzi więcej!

Kuba Terakowski

Założyciel platformy internetowej www.niewidominatandemach.gt.pl