Bawić się i zwyciężać. Relacja uczestniczki II Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych

Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w II Toruńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się 18 maja bieżącego roku na obiektach sportowo-rekreacyjnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Był to dla mnie dzień szczególny, gdyż kocham sport i uwielbiam brać czynny udział we wszystkich wydarzeniach sportowych. Mimo swojej dysfunkcji wzroku jestem osobą bardzo aktywną. Pływanie jest moją pasją, która daje mi dużo szczęścia. Nie ukrywam, że lubię ten dreszczyk emocji, który odczuwam w czasie zawodów, natomiast znalezienie się na podium daje mi osobistą satysfakcję i poczucie spełnienia.

Otwarcie spartakiady nastąpiło w piękny słoneczny dzień na Stadionie Miejskim w Toruniu. Po inauguracji od godz. 10.30 do 16.00 miały miejsce rywalizacje sportowe w ramach dyscyplin wybranych wcześniej przez każdego z uczestników. Ideą II Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych była aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych oraz popularyzowanie terapii ruchem. Jest to wielkie święto sportu, tolerancji, zdrowia.

Dodatkowymi atrakcjami było biesiadowanie przy muzyce, konkursy z nagrodami i całe mnóstwo zabawy dla dorosłych i najmłodszych w ogródkach rekreacyjnych, które odbyły się po zakończonych konkurencjach. Nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i medali, które szczególnie dla mnie było wzruszającym i wyjątkowym momentem, ponieważ stałam na najwyższym stopniu podium jako zwyciężczyni w swojej kategorii wiekowej kobiet w pływaniu. Widziałam startujących pływaków wśród których były osoby całkowicie niewidome, a jednak dające sobie bez problemów radę z przepłynięciem na swoim torze dystansu wyścigu. Na podium znalazłam się razem z niewidomym zwycięzcą w kategorii mężczyzn – Martinem Szulcem, co też było wzruszającym przeżyciem.

Rozgrywki sportowe prowadzone były w następujących dyscyplinach: LEKKOATLETYKA, SZÓSTKI PIŁKARSKIE (drużynowe), STREETBALL, czyli mini koszykówka (drużynowe), SIATKÓWKA (drużynowe), TENIS STOŁOWY, TENIS ZIEMNY, KONKURENCJE SIŁOWE, KONKURENCJE STRZELECKIE, WSPINACZKA, KRĘGLE, PŁYWANIE, BILARD, NORDIC WALKING, WIOŚLARSTWO STACJONARNE, ROWERY STACJONARNE, MINI GOLF oraz BOULE.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnością o bardzo szerokim zakresie zarówno intelektualną jak i fizyczną przygotowane były specjalne zestawy piętnastu konkurencji tzw. „Dostosowanej Aktywności Ruchowej”: OGRÓDKI REKREACYJNE TKKF, JEŹDZIECTWO, PIŁKA WODNA.

W II Toruńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych prawo startu miały osoby niepełnosprawne bez względu na wiek, płeć, stopień i rodzaj niepełnosprawności. W konkretnych konkurencjach rozgrywki prowadzone były z podziałem na rodzaj niepełnosprawności zgodnie z orzeczeniem lekarskim o stopniu niepełnosprawności. Startować można było indywidualnie, drużynowo, bądź w Stowarzyszeniach, Fundacjach, Zakładach Pracy. W zależności od konkurencji i ilości zgłoszeń prowadzone były odrębne klasyfikacje z podziałem na kobiety i mężczyzn, dziewczęta i chłopców według określonych kategorii wiekowych.

Uważam, że organizowanie takich inicjatyw jest bardzo potrzebne. Dlaczego? Daje dużo szczęścia oraz satysfakcji ze zwycięstwa, ale przede wszystkim motywuje do dalszego uprawiania sportu. Jest to bardzo ważne dla osób z dysfunkcją wzroku. Czego sama osobiście jestem doskonałym przykładem.

Mały kucharzu, zrób to sam!

A w Toruniu znów się dzieje! Zawitała do nas Fundacja Szansa dla Niewidomych wraz z beneficjentami projektu ,,Tyflopunkty gwarancją kompleksowej samodzielności osób z dysfunkcją wzroku’’, gdzie niewidome dzieci miały okazję poznawać smaki i tajniki kulinarne związane z wyrabianiem ciasta oraz wszystkimi etapami powstawania pizzy. Może to wydać się nieco dziwne, ale kuchnia to jedno z ulubionych miejsc osób niewidomych. To właśnie dzięki wspaniałym zapachom, gotowaniu, wyrabianiu ciasta, można zapomnieć o stresie dnia codziennego. Wytężając węch, do którego trafiają dziesiątki zapachów oraz uruchamiając swoją wyobraźnię, można skomponować wspaniałe potrawy.

Przekonały się o tym dzieci wraz z rodzicami, którzy zostali zaproszeni przez wolontariuszy Fundacji Szansa dla Niewidomych do restauracji Capri przy ul. Wysokiej w Toruniu, która na te wieczory zmieniła się w fabrykę – jakże kochanych przez dzieci – okrągłych placków przystrojonych różnymi dodatkami. Wspólne gotowanie to kapitalna integracja, idea bycia razem dająca wiele dobrego, a na pewno przynosząca uśmiech, bez względu na to czy potrawy są bardziej czy mniej smaczne – zabawa była naprawdę przednia!

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach integracyjnych, gdyż to jeszcze nie wszystko co Fundacja zamierza przygotować!

Odnajdą nas Państwo pod adresem: ul. Szosa Chełmińska 26 (4 piętro, pok. 405), 87-100 Toruń. Telefon kontaktowy: 56 620 01 17. Zapraszamy!