„Lubuskie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla niewidomych i niedowidzących”

„Tyflopunkt Fundacji Szansa dla Niewidomych w Zielonej Górze wydał pierwszy w swoim regionie przewodnik turystyczny południowej części województwa lubuskiego pt. „Lubuskie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla niewidomych i niedowidzących”.

Projekt zyskał akceptację Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zarządu Województwa Lubuskiego oraz środków własnych Fundacji.

Przewodnik zawiera opisy południowej części województwa lubuskiego: zabytki, obiekty i miejsca warte uwagi. Pragniemy, aby zawarte w przewodniku informacje i pokazane najpiękniejsze miejsca naszego województwa były rzeczywiście atrakcyjnymi miejscami dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Publikacja została wydana jednocześnie w powiększonym czarnodruku i brajlu tak, aby osoby z dysfunkcjami wzroku mogły wyobrazić sobie ich położenie, a także wygląd. W przewodniku również zostały zamieszczone odpowiednio przygotowane mapy i rysunki obiektów zabytkowych w formie rycin wypukłych. Tak więc osoba niewidoma za pomocą dotyku może „zobaczyć”, a także poznać kształt i kontury obiektów zamieszczonych w opracowaniu.

W przewodniku turystycznym znalazła się więc charakterystyka atrakcji i obiektów Miasta Zielona Góra, takich jak: Teatr Lubuski, Ratusz Miejski, Pomnik Bachusa, Konkatedra pw. św. Jadwigi, Palmiarnia, Amfiteatr, Ogród Botaniczny. Także powiatów: zielonogórskiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego, żarskiego, żagańskiego, nowosolskiego i wschowskiego, między innymi: ruiny Pałacu w Zatoniu, Zamek Joannitów w Łagowie, Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie, Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie, Park Krasnala w Nowej Soli, Muzeum Etnograficzne w Ochli. Oprócz opisu zabytków i obiektów została także przedstawiona kuchnia lubuska. Zamieszczone zostały przepisy typowych dań lubuszczyzny.

Autorem publikacji jest prezes Fundacji pan Marek Kalbarczyk. Niniejsze opracowanie stanowi pierwszą część wydanego przewodnika. Pragniemy opracować i wydać kolejną część zawierającą charakterystykę obiektów północnej części województwa, tak by oba wydania stanowiły całość i zawierały obiekty z terenu całego województwa.

Zainteresowanie publikacją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, ale jest to dopiero połowa drogi, dlatego tym bardziej koniecznym i niezbędnym jest wydanie dalszej części przewodnika.

Czy lubuskie jest otwarte na osoby niepełnosprawne?

Zielona Góra

W ramach programu „Zielona Góra Miastem BEZ BARIER”, Punkt Konsultacyjny Fundacji Szansa dla Niewidomych przy współudziale Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych stara się przełamać bariery architektoniczne. Bariery te utrudniają osobom niewidomym i słabowidzącym codzienne poruszanie się po mieście. Mowa tu o braku udźwiękowienia sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych i o tzw. „groszku” – uwypukleniach w chodnikach przed przejściami i rondami, które można wyczuć laską. Niby nie tak dużo, ale jednak bardzo pomocne w życiu niepełnosprawnych. Udźwiękowionych przejść jest jak na lekarstwo. Dzięki nim niewidoma osoba może czuć się bezpiecznie i nie musi polegać na czyjejś pomocy. Chodzi głownie o oznaczenie przejść znajdujących się w centrum miasta jak i przy instytucjach, do których osoby niewidome bądź słabowidzące, najczęściej się udają, jak np. MOPS, PFRON oraz NFZ. Naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Paweł Urbański udostępnił Fundacji zestawienie sygnalizacji świetlnej z informacją o miejscach zainstalowania sygnalizatorów dźwiękowych. Sygnalizacja na terenie miasta Zielona Góra faktycznie występuje. W około 90 % jednak nie działa, bądź jest wyłączona. Po uwagach zgłaszanych przez beneficjentów naszej Fundacji, chcemy dołożyć wszelkich starań, aby powstały nowe sygnalizacje świetlne (i dźwiękowe) w miejscach szczególnie niebezpiecznych, nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku. W trakcie sesji Rady Miasta Prezydent Janusz Kubicki przekonywał, że miasto robi co może, by ułatwić życie niepełnosprawnym, a problem barier dotyczy nie tylko Zielonej Góry. Czekamy na rozwój sytuacji, pragnąc by Zielona Góra była faktycznie miastem bez barier dla osób z dysfunkcjami wzroku.