Bankomaty dostępne dla wszystkich

Wszyscy, również osoby z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, czy narządu ruchu, chcą być niezależni i aktywnie oraz w miarę możliwości samodzielnie uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym. Także w takiej dziedzinie życia jak usługi bankowe.

Niewidomi i niedowidzący klienci banków już od dłuższego czasu podnoszą problem braku równego dostępu do usług bankowych. Pierwszym bankiem, który wsłuchał się w te potrzeby i zrobił krok w kierunku przeciwdziałania wykluczeniu osób niewidomych był Bank Zachodni BZ WBK. Do niego dołączyły kolejne i dziś już wiele placówek bankowych, m.in. Bank PEKAO S.A, PKO Bank Polski S.A, Bank Millennium, ING Bank Śląski S.A, dostrzegły konieczność dostosowania się pod kątem osób niewidomych i niedowidzących, wprowadzając różnego rodzaju rozwiązania ułatwiające korzystanie z ich usług. Głównie skupiają się one na dostosowaniu bankomatów i stron internetowych. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym orientację w tym zakresie, w marcu tego roku uruchomiony został serwis “Dostępny bankomat”. To specjalna platforma internetowa dostępna dla osób niepełnosprawnych, zakładająca pełen dostęp do bazy bankomatów należących do większości banków w Polsce. Dzięki niej w prosty sposób można sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się bankomat dostosowany dla osób niewidomych lub poruszających się na wózku inwalidzkim.

Obsługa krok po kroku

Serwis dostępny jest pod adresem: www.dostepnybankomat.pl. Strona jest w pełni obsługiwana przez screenreader JAWS. Jest prosta, czytelna, nie zawiera zbędnych informacji oraz ikon. Ekran główny zawiera jedynie 3 możliwości wyboru: Start, O projekcie i Kontakt. Informacji o dostępnych bankomatach należy poszukiwać pod ikoną Start. Po kliknięciu w tę ikonę pojawią się kolejne 3 pola wyboru: Lokalizacja, Udogodnienia i Bank. W pierwszym polu uzupełniamy nazwę miasta, w drugim zaznaczamy interesujące nas udogodnienia (jedno lub więcej), a w trzecim konkretny bank lub wszystkie z wybraną opcją. Zatwierdzamy enterem i po chwili otrzymamy pełen wykaz interesujących nas placówek z danymi adresowymi, godzinami pracy oraz lokalizacją.

Udogodnienia, które możemy wybrać, to:

Wpłatomat

Klawiatura numeryczna z oznaczeniem w Braille’u

Tryb kontrastowy

Wejście słuchawkowe – system komunikacji głosowej

Wbudowany głośnik

BLIK – możliwość dokonania transakcji bez użycia karty

Transakcje zbliżeniowe kartą

Podjazd i przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Ekran dotykowy.

Jak można zauważyć na podstawie informacji uzyskanych za pomocą tego serwisu, najczęściej stosowanym w bankomatach udogodnieniem jest klawiatura numeryczna z oznaczeniem w alfabecie brajla – posiada je już praktycznie większość urządzeń. Natomiast tryb kontrastowy, ułatwiający pracę na ekranie osobie niedowidzącej, jest udogodnieniem jeszcze rzadko występującym. Na przykład w samym Poznaniu znajdują się tylko 4 bankomaty wyposażone w tę funkcję i wszystkie należą do banku Millennium. Dla porównania w Krakowie jest ich 7, a w Warszawie 16. Jak widać, jest jeszcze w tej kwestii wiele do zrobienia, choć nie sposób nie docenić ogromnego postępu, jaki się dokonał w tym kierunku. Informacje zawarte na tej stronie umożliwiające w bardzo łatwy i szybki sposób weryfikację dostępności usług bankowych prowadzą jedynie w jednym kierunku – zwiększenia ich konkurencyjności. Wkrótce użytkownicy uzyskają dodatkowo możliwość korzystania z aplikacji dedykowanej dla urządzeń z systemem Android lub IOS.

Obecnie w bazie serwisu znajdują się dane dotyczące ponad 10 tys. urządzeń. To jednak tylko połowa wszystkich bankomatów dostępnych w Polsce, których liczbę szacuje się na nieco ponad 23 tys.

Projekt ten stanowi kolejny już etap edycji tzw. Dobrych praktyk obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki. Patronat honorowy nad nim objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowy Bank Polski, który go współfinansuje. Realizacją zajęła się specjalnie wyłoniona Grupa robocza działająca przy Związku Banków Polskich i Fundacji Widzialni.

Compact 6 HD – pomocnik w kuchni i nie tylko

Problem z odczytaniem drobnego druku to codzienne zmagania każdego niedowidzącego – na przykład w trakcie zakupów. Producenci żywności nie ułatwiają w tej kwestii zadania. Rynek oferuje pełną gamę produktów, które różnią się od siebie niekiedy znacząco. Na każdym opakowaniu znajduje się masa istotnych informacji: lista składników (czym bardziej szkodliwe, to napisane mniejszym drukiem), termin przydatności do spożycia, sposób przygotowania potrawy itd. Jak je odszyfrować, kiedy jak na złość nie dysponujemy sokolim wzrokiem, a chcemy zdrowo i smacznie zjeść? Przecież jakość posiłków, które spożywamy, zależy nie tylko od naszych kulinarnych umiejętności, ale również od jakości produktów, które do tego celu wykorzystujemy. Niestety te wszystkie informacje są najczęściej zbyt małe, aby osoba z dysfunkcją wzroku mogła się z nimi zapoznać samodzielnie. Z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania elektroniczne w dziedzinie urządzeń powiększających obraz (nawet drobnego druku).

Ostatnio na rynku tyfloinformatycznym pojawiło się nowe urządzenie – Compact 6 HD, renomowanej firmy Optelec. Czym różni się od innych tego typu rozwiązań? Jest bardzo nowoczesny, niezwykle cienki (jego szerokość to zaledwie 14 mm) i posiada dotykowy 6-calowy ekran LCD. A co najważniejsze: w wersji HD Speech potrafi odczytać powiększany tekst na głos! Compact 6 HD to coś więcej niż kolejna lupa elektroniczna. To technologiczny krok naprzód.

Wróćmy do gotowania. Korzystając z przepisu w trakcie przygotowywania posiłku często powracamy do jego treści, żeby nie popełnić błędu. To niełatwe dla osoby niedowidzącej, która każdorazowo potrzebuje chwili, aby wziąć do ręki choćby zwyczajną lupę i odnaleźć ostatnio czytany fragment. Nie jest to najwygodniejsze, kiedy mamy zabrudzone ręce, a gotowanie musi przebiegać sprawnie. Korzystając z najnowszej lupy elektronicznej Compact 6 HD wystarczy rozpoczynając pracę sfotografować interesujący nas przepis. Zostanie on wówczas zachowany na ekranie, a później, w dowolnym momencie, możemy uruchomić syntezator mowy klikając jednym palcem w ekran i odsłuchać przepis od momentu jego zatrzymania.

Compact 6 HD ma na pokładzie aż 25 języków. Dla języka polskiego jest to kobiecy, naturalny głos Ewa. Compact 6 HD posiada też inne ciekawe funkcje: bluetooth, dzięki któremu możemy sparować urządzenie ze słuchawkami (wówczas głos nie będzie słyszany dla osób postronnych) lub głośnikami. Możemy go również podłączyć bezprzewodowo do telewizora lub monitora komputerowego. Poziom powiększenia czytanego tekstu w 6 HD wynoszący aż 21 razy, do tego możliwość kombinacji 16 kolorów tła i liter, 2 kamery: do czytania z bliska i z daleka (do oglądania obiektów z niewielkiej odległości) z funkcją automatycznego ustawiania ostrości (High Definition) oraz możliwość wyświetlania ułatwiającej czytanie linii w pionie lub w poziomie czynią go narzędziem niezbędnym dla każdej osoby borykającej się z niedowidzeniem. Duży ekran pozwoli wyświetlić więcej tekstu, z łatwością obejrzymy też zdjęcia czy różne przedmioty. Podstawka do czytania odciąży nasze kręgi szyjne, gdyż powiększalnik ustawiony jest w wygodnej do czytania pozycji. Możemy też wyjąć urządzenie z podstawki i korzystać z niego trzymając go po prostu w dłoni. Na dotykowym ekranie wyświetlone są duże, wygodne ikony, w tym również godzina i data oraz poziom naładowania baterii.

 • Głos
 • Zachowaj obraz
 • Regulacja głośności
 • Ustawienia
 • Poziom naładowania baterii
 • Otwórz (tu znajdziemy wszystkie zachowane obrazy)
 • Regulacja jasności

Lupa waży 270 g (bez podstawki) i działa nieprzerwanie, bez konieczności ładowania przez 3 godziny. W zestawie otrzymamy futerał, ściereczkę do czyszczenia i pasek na rękę.

Compact 6 HD to pomocnik oczywiście nie tylko w kuchni i na zakupach, ale również w biurze, w szkole, w urzędzie. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest powiększenie tekstu.

Powiększalniki elektroniczne – nowoczesne lupy XXI wieku

Lupa czy powiększalnik?

Kiedy mamy problem z niedowidzeniem, a chcemy przeczytać ulubioną gazetę, sięgamy po zwykłą optyczną lupę, która powiększy obraz do poziomu, który pozwoli nam na czytanie. Lupa taka, choć poręczna i mała, nie jest idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy wzrok jest bardziej uszkodzony. Co wtedy robić? Jak sobie pomóc, by nie pozbawiać się radości z czytania? Z pomocą przychodzą lupy elektroniczne – zaawansowany odpowiednik lupy optycznej. Wydaje się, że urządzenia te nie różnią się szczególnie między sobą, jednak wystarczy się im przyjrzeć, aby dostrzec wiele różnic. Do najważniejszych należą: brak zniekształceń na brzegach lupy, regulacja poziomu powiększenia, możliwość zmiany kolorów liter i tła oraz możliwość zapisywania obrazów w pamięci urządzenia. Cechy te w znaczący sposób przyczyniają się do poprawienia wygody użytkownika.

Producenci prześcigają się w coraz to nowszych, lepszych modelach i dodatkowym wyposażeniu powiększalników. Zatem zanim dokonamy wyboru, polecam zapoznanie się z kilkoma ważnymi wskazówkami, które pomogą w wyborze najodpowiedniejszej lupy dostosowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Powiększalniki kieszonkowe – mistrzowie mobilności

Na polskim rynku można znaleźć małe (zbliżone rozmiarami do zwykłej lupy), przenośne lupy kieszonkowe o ekranie od 3,5 do 7 cali. Najmniejsze świetnie się sprawdzają, gdy chcemy mieć lupę w każdej chwili pod ręką, te większe – gdy częściej pracujemy z tekstem, a niekoniecznie chcemy te urządzenia ze sobą nosić. Wśród najbardziej popularnych powiększalników kieszonkowych wymienić należy: najmniejszy i najlżejszy 3,5-calowy Compact Mini z powiększeniem do 11x i 4-calowe: Ruby (powiększenie do 14x), Ruby w rozdzielczości HD (13x) i Compact 4 HD (do 12x). Ruby i Ruby HD wyposażone zostały w składaną rączkę, która upodabnia je do zwykłej lupy, a Compact Mini i Compact 4 HD w specjalną podstawkę lub nóżki, po to, aby móc postawić je pod kątem i ułatwić czytanie. Wszystkie są intuicyjne w obsłudze, a akumulatory pozwalają na 3 godziny ciągłej pracy bez konieczności ich doładowywania. Kolejnymi pod względem wielkości ekranu jest 5-calowy Compact 5 HD (powiększenie do 18x) i Compact Touch (powiększenie do 20x) z ekranem dotykowym i możliwością podłączenia do telewizora i oglądaniem powiększonego obrazu na jego ekranie. Compact 5 HD jest zdobywcą prestiżowej nagrody IDOL za najlepszy produkt dla słabowidzących. Nagrody te są tym cenniejsze, gdy są związane nie tylko z opinią ekspertów, ale przede wszystkim głosami użytkowników. Głosowanie jest organizowane przy okazji konferencji REHA i odbywa się zarówno bezpośrednio, poprzez wrzucenie głosu do urny, jak i poprzez Internet.

Nowością na rynku w tej kategorii produktów jest Compact Plus z rodziny Opteleca, który już niedługo pojawi się na polskim rynku. Jego największą zaletą są rolki, na których użytkownik będzie mógł wygodnie przesuwać tekst po dowolnej powierzchni i ciekawy, nowoczesny design. Takie urządzenia dedykowane są wszystkim, którzy szukają rozwiązań podręcznych i najtańszych.

Powiększalniki przenośne – idealne połączenie mobilności i ergonomii pracy

Można je łatwo złożyć, schować i przenieść ze sobą w dowolne miejsce, np. z klasy do klasy, ze szkoły do domu itd. Mogą być wyposażone we własny monitor, który stanowi integralną część urządzenia lub wymagają podłączenia do monitora zewnętrznego. Ich podstawową zaletą jest funkcja powiększania obrazu z dali, np. znajdującego się na tablicy szkolnej. Niektóre z modeli dostępnych na rynku oferują funkcje dodatkowe, takie jak: możliwość ograniczenia wyświetlanego tekstu do linijki lub kolumny, zapamiętania obrazów i przeniesienia ich do pamięci komputera, podłączenia do monitora lub telewizora i oglądania obrazu w powiększeniu na żywo.

Najnowsze powiększalniki przenośne to: Topaz PHD i Onyx Deskset HD. Oba oferują najwyższą jakość obrazu. Są bardzo wygodne podczas pracy z tekstem, gdyż większy ekran oznacza zwiększone pole widzenia. W praktyce przekłada się to na ilość linijek tekstu, które są wyświetlane na ekranie powiększalnika.

Topaz PHD – wyposażony w ekran 12 lub 15 cali (do wyboru), oferujący powiększenie do 30x, 5 domyślnych trybów kolorów, funkcję ograniczenia tekstu do wybranych linii lub kolumn oraz możliwość skierowania kamery na siebie. Po skończonej pracy można go złożyć i wstawić do szuflady.

Onyx Deskset HD wyposażony jest w ruchomą kamerę umieszczoną nad ekranem monitora, która pracuje w 3 trybach. Pierwszy udostępnia w powiększeniu obiekty znajdujące się w sporej odległości, np. tekst na tablicy w sali wykładowej, drugi powiększy dokładnie to, co znajdzie się bezpośrednio pod kamerą – ruchomy stolik powiększalnika ułatwia wtedy przesuwanie oglądanych dokumentów. Trzeci tryb pracy wyświetla i powiększa obraz będący lustrzanym odbiciem obiektu przed kamerą. Zaletą takiego powiększalnika jest duża przestrzeń robocza, w obrębie której można swobodnie wykonywać różne czynności: przewracanie stron gazety, pisanie lub majsterkowanie. Monitor: 20, 22 lub 24 cale. Poziom powiększenia nawet do 125x.

Idealne np. dla uczniów, którzy potrzebują pomocy podczas czytania w szkole i w domu.

Powiększalniki stacjonarne – najwyższy komfort pracy

Tym mianem określamy powiększalniki, które składają się z dużego monitora (na przykład 22, 24 cale) oraz z ruchomego stolika znajdującego się bezpośrednio pod monitorem, służącego do wygodnego przesuwania oglądanego obiektu. Dzięki temu można używać je w podczas wypełniania formularzy, krzyżówek, czy majsterkowania. Nie są to urządzenia przenośne i nie taka jest ich rola. Ich głównym zadaniem jest stworzenie wygodnego, stacjonarnego stanowiska do pracy z tekstem lub małymi przedmiotami. Większość z tych urządzeń posiada obraz w rozdzielczości HD, co pozwala na obejrzenie widoku nawet całej strony książki na ekranie monitora, a nie tylko jego małego fragmentu. Z innych, najważniejszych cech wskazać można możliwość powiększania nawet do 170x, wiele opcji wyświetlania kolorów, a także wspomaganie wzrokowego czytania funkcją mowy. Powiększalniki stacjonarne są intuicyjne w obsłudze – zaprojektowane tak, aby nawet niezaawansowany użytkownik umiał je obsłużyć. Wystarczy postawić je na biurku i po prostu rozpocząć korzystanie.

Do powiększalników stacjonarnych wartych uwagi należą: ClearView C o nowoczesnej formie oraz Topaz XL HD. Twórcy ClearView C zwrócili szczególną uwagę na design. Zależało im na tym, by ich produkt nie nosił wyraźnych cech urządzenia rehabilitacyjnego, a wyglądem przypominał raczej nowoczesny, płaski telewizor. W efekcie powstało innowacyjne urządzenie o bardzo ciekawym kształcie. ClearView C występuje w kilku opcjach: z monitorami 21,5 lub 24cale, w tradycyjnej rozdzielczości SD lub wysokiej rozdzielczości HD, współpracującą z komputerem, z ekranem dotykowym i wsparciem lektora. W najlepszej wersji, z monitorem 24 calowym, obraz można powiększyć nawet do 170x. Ciekawym rozwiązaniem jest odłączany panel sterowania, który działa jak pilot. Wszystkie te opcje sprawiają, że jest to niezwykle dobrze przemyślane urządzenie.

Topaz XL HD natomiast cechuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W zależności od wielkości monitora oferuje powiększenie do 125x na 16 poziomach, funkcję ograniczenia tekstu do linii lub kolumn, 30 trybów wyświetlania kolorów tekstu i wiele, wiele innych.

Sprawdzą się w szkole, bibliotece oraz w domowym zaciszu. Mam nadzieję, że ten krótki przegląd urządzeń powiększających obraz, czasem tekst, a kiedy indziej rozmaite małe obiekty, zbyt małe, by je widzieć „gołym okiem”, szczególnie, gdy to oko nie jest doskonałe, pozwoli Państwu dokonać najlepszego wyboru spośród dostępnych na rynku rozwiązań.

ClearView C – niecodzienny powiększalnik do codziennych zadań

Z początkiem roku szkolnego firma Optelec przedstawiła swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie powiększalników stacjonarnych – ClearView C. Nazwa urządzenia ma nawiązywać do jego kształtu – litery C. Jego nowatorska konstrukcja jest wynikiem ogromnego doświadczenia firmy, wieloletnich obserwacji i uwzględnienia wszelkich wskazówek kierowanych od użytkowników wszystkich dotychczas istniejących na rynku powiększalników. Pod uwagę wzięto kilka aspektów: wygląd, funkcjonalność, jakość wykonania, rozmiary i wagę. W ten sposób powstało ultranowoczesne i ultrafunkcjonalne urządzenie, które powiększa tekst nawet do 170 x, cieszy oko i nie stygmatyzuje użytkowników. Gdy patrzymy na ClearView C nie przychodzi nam do głowy, iż jest to produkt dedykowany osobom niepełnosprawnym. Widzimy duży, płaski ekran podtrzymywany z boku przez smukłe ramię wygięte w nowoczesnej formie i wąski stolik. Jego elegancki wygląd przypomina raczej nowoczesny telewizor, niż specjalistyczne urządzenie. To zdecydowany plus tego urządzenia. Dotychczasowe powiększalniki nie uwzględniały tego aspektu, były ogromne i wyraźnie wskazywały na ich specjalistyczne przeznaczenie przyczyniając się niejednokrotnie do obniżenia poczucia własnej wartości użytkowników, przypinając im łatkę osób potrzebujących pomocy. ClearView C można z dumą postawić w salonie nie zdradzając przy tym nikomu swojej niepełnosprawności.

Podczas projektowania urządzenia rozwiązano problem czytania dużych stron gazet. W tradycyjnych powiększalnikach jest to utrudnione przez zastosowanie zbyt małej przestrzeni między stolikiem a monitorem lub znajdujące się zbyt blisko monitora ramię je podtrzymujące. W ClearView C ramię monitora zostało zamontowane w dużej odległości od stolika, co daje użytkownikowi dużo wolnej przestrzeni do wygodnego przekładania nawet większych stron. Ponadto powiększona została przestrzeń między kamerą i stolikiem. Kolejnym problemem w dotychczasowej pracy z powiększalnikami stacjonarnymi był często utrudniony dostęp do przycisków sterujących – szczególnie w trakcie pracy z większymi formatami tekstu. Tam, gdzie panel sterowania znajdował się na przodzie stolika, był on przykrywany przez gazetę w trakcie czytania. Tam, gdzie panel znajdował się pod monitorem, praca z nim mogła przysparzać trudności osobom starszym, z niedowładami rąk. Korzystanie z niego wymagało przecież oderwania rąk od tekstu i trzymanie ich w nie dla każdego wygodnej pozycji. Optelec zaproponował inne rozwiązanie – panel sterujący w formie bezprzewodowego pilota. Dzięki niemu możemy sterować poziomem powiększenia tekstu, zmianą kolorów – siedząc wygodnie w fotelu.

Stolik w ClearView C bardzo łatwo przesuwa się na prowadnicach. Dodatkowo możemy ustawić tu siłę blokady stolika. ClearView C zaczyna czytanie domyślnie od początku strony – nie ma więc konieczności przesuwania stolika do brzucha, aby przeczytać początek tekstu. Ucieszy to na pewno osoby z tzw. „brzuszkiem”.

ClearView C możemy zamówić w dwóch rozdzielczościach: standardowej (SD) lub wysokiej (HD). W ich ramach możemy wybrać monitor 21,5 calowy lub 24 calowy. Jeśli chcemy pracować jednocześnie z tekstem z komputera i monitora powiększalnika, wybierzmy wersję Twin View. W tej opcji możemy wyświetlać na jednym monitorze obraz z dwóch urządzeń jednocześnie. W wersji ClearView C najbardziej rozbudowanej otrzymamy 24 calowy dotykowy ekran i wsparcie lektora, który przeczyta nam wszystko to, co wskażemy na ekranie.

Poziom powiększenia obrazu w ClearView C to od 4-100x przy 21,5-calowym ekranie i 1,5-170x przy 24-calowym ekranie.

ClearView C znajdzie zastosowanie nie tylko w domu, ale będzie też świetnym rozwiązaniem we wszelkiego rodzaju placówkach użyteczności publicznej, jak urzędy, biblioteki itp. Wyobraźmy sobie sytuację, w której do urzędu przychodzi osoba niedowidząca lub po prostu starsza, mająca problem ze wzrokiem, która otrzymuje w okienku formularz do wypełnienia. Każda osoba niedowidząca spotkała się z pewnością z taką sytuacją. Może się ona zdarzyć w ZUS, Urzędzie Skarbowym, podczas załatwiania formalności związanych z zameldowaniem, składaniem wniosku o nowy dowód osobisty, paszport itd. Jeśli urzędnik wykaże dobrą wolę i znajdzie czas, to być może pomoże w wypełnieniu formularza. A co jeśli odmówi, a my jesteśmy w urzędzie sami? Gdyby w każdym urzędzie zostało przygotowane stanowisko wyposażone w powiększalnik typu ClearView C, wówczas osoby niepełnosprawne nie odczułyby dyskomfortu związanego z brakiem możliwości samodzielnego wypełnienia druku. Wystarczyłoby, aby położyły go na stoliku, a tekst zostałby wyświetlony w potrzebnym powiększeniu na monitorze. Przestrzeń pomiędzy stolikiem a monitorem pozwala na swobodne pisanie, więc samodzielne wypełnienie każdego formularza stałoby się dziecinnie proste. Mam nadzieję, że w przyszłości takie rozwiązania będą stanowiły standardowe wyposażenie każdego urzędu, a osoba niedowidząca będzie miała takie same szanse na samodzielne funkcjonowanie jak osoba w pełni sprawna.

Elektroniczne lupy HD – przegląd

Trochę historii…

HD to skrót od angielskiego wyrażenia High Definition określającego obraz o wysokiej rozdzielczości. Nie jest to określenie nowe. Pierwszy raz użyto go w latach trzydziestych ubiegłego wieku do opisu powstającego w owym czasie w Wielkiej Brytanii czarno-białego, analogowego standardu telewizyjnego oferującego 405 poziomych linii obrazu. Dziś taka rozdzielczość nie jest żadną sensacją, ale wówczas stanowiła kolosalny postęp jakościowy. Jakość obrazu HDTV zawsze była i będzie najwyższą jakością odbioru osiągalną przy danym stanie techniki. Sektor Radiokomunikacyjny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU-R) przystępując w 1974 roku do studiów na telewizją wysokiej rozdzielczości określił ją następująco:

System HDTV wymaga rozdzielczości zbliżonej do oferowanej przez film 35 mm, co odpowiada co najmniej dwukrotnie większej rozdzielczości poziomej i pionowej w stosunku do obecnych systemów telewizyjnych.

Pierwsze opracowania nowoczesnej telewizji wysokiej rozdzielczości pojawiały się sukcesywnie od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej faktyczny rozwój i popularyzacja nastąpiły jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Cyfrowy standard HD przewiduje zastosowanie dwóch rozdzielczości: 1280×720 oraz 1920×1080 pikseli. Opisując jakość obrazu telewizyjnego, podaje się jednak tylko liczbę wyświetlanych linii poziomych, tak więc spotkamy się zwykle z takimi określeniami, jak: 720i, 720p, 1080i i 1080p. Litery po liczbie linii poziomych opisują, czy w danym trybie obraz wyświetlany jest z przeplotem – interlaced (naprzemiennie parzyste i nieparzyste linie obrazu) czy progresywnie – progressive (wszystkie linie obrazu wyświetlane jednocześnie). Ta druga opcja zapewnia lepszą jakość. Obrazy HD nadawane są w formacie panoramicznym 16:9, podczas gdy telewizja analogowa przesyła obraz o proporcjach 4:3.

Dlaczego powiększalnik w jakości HD?

Standard obrazu w wysokiej rozdzielczości zaczęto przenosić również na inne typy urządzeń, w których znaczenie ma jakość obrazu, np. zaczęto go stosować w najnowszych lupach elektronicznych, aby poprawić komfort pracy osób słabowidzących. Ukazał się zatem na rynku szereg produktów kuszących klienta funkcją HD. Cóż to oznacza w praktyce? Przede wszystkim jakość obrazu HD sprawia, iż obraz jest idealnie ostry i czysty. Ale największą zaletą jest to, że w wysokiej rozdzielczości można odczytać litery z kolorowych magazynów, książek i metek zarówno w najniższym, jak i najszerszym zakresie ciągłego powiększenia, począwszy od powiększenia 1,5 razy. W praktyce przekłada się to na ilość linijek tekstu, które są wyświetlane na ekranie powiększalnika. A czym więcej linijek tekstu obejmuje powiększalnik, tym mniej musimy go przesuwać po tekście i tym szybsza jest nasza praca z tekstem.

Wykorzystując technologię High Definition i funkcję automatycznej regulacji ostrości, lupy takie oferują znacznie więcej niż standardowe powiększalniki:

 • 4 razy zwiększone pole widzenia,
 • 3 razy wyższa rozdzielczość,
 • automatyczny autofokus gwarantujący najwyższą jakość obrazu na każdym poziomie powiększenia,
 • więcej kombinacji kolorów, kontrastu i jasności.

Altix jako pierwszy na polskim rynku wprowadził do swojej oferty lupę elektroniczną w jakości HD. Było to w 2011 roku wraz z pojawieniem się powiększalnika Compact 5 HD. Do dziś zresztą Altix jest liderem w ilości tego rodzaju powiększalników w swojej ofercie. Do wyboru mamy produkty dwóch czołowych producentów sprzętu specjalistycznego dla osób z dysfunkcją wzroku: Freedom Scientific i Optelec.

Optelec proponuje linię produktów z serii Compact HD: Compact 4 HD, Compact 5 HD i Compact 7 HD. W powiększalnikach tych zastosowano kamerę w technologii Sony. Cyfra w nazwie wskazuje nam na liczbę cali wyświetlacza (np. Compact 4 HD oznacza 4-calowy ekran). Od indywidualnych preferencji i potrzeb klienta zależy wybór wielkości ekranu. Znaczącą rolę odgrywa tu mobilność urządzenia.

Compact 4 HD

Compact 4 HD – to najmniejszy obecnie powiększalnik o wysokiej rozdzielczości, łączący w sobie doskonałą jakość cyfrowego obrazu i wysoką funkcjonalność z ergonomicznym kształtem i prostotą obsługi. Oferuje powiększenie ciągłe od 1.7 do 12 razy. Po podłączeniu dodatkowej podstawki zamienia się w komfortowy elektroniczny kamień optyczny, gładko i lekko przesuwając się po znajdującej się poniżej powierzchni. Odpowiednio nachylony dzięki podstawce ekran pozwala swobodnie śledzić czytany tekst. Kolory o wysokim, ułatwiającym czytanie kontraście (możliwość wyboru 4 z 16 dostępnych trybów).

Compact 5 HD

Compact 5 HD – powiększa obraz od 1,5 do 18 razy. Przekątna ekranu 12,7 cm (5 cali). Laureat prestiżowej nagrody Idol w konkursie na najlepszy produkt dla osoby słabowidzącej przyznawanej dorocznie podczas konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

Compact 7 HD

Compact 7 HD – oferuje największy, bo 7-calowy ekran, na którym wyświetlona zostanie największa ilość tekstu bez konieczności przesuwania monitorem. Powiększa od 2 do 24 razy. Waży 640 g.

Wszystkie wymienione wyżej powiększalniki firmy Optelec zawierają funkcje: autofokus gwarantujący czysty i ostry obraz, funkcję zamrażania obrazu, który można również powiększać, opatentowane podświetlenie pozwalające czytać bez lustrzanych odbić na błyszczących powierzchniach oraz rozkładany ekran, zapewniający przyjęcie wygodnej postawy podczas czytania.

Ruby XL HD

Odpowiedzią firmy Freedom Scientific jest natomiast powiększalnik Ruby XL HD. Wyposażony został w 5-calowy ekran w ultracienkiej obudowie. Oferuje poziom powiększania od 2 do 14 razy.

Powiększalnik ten zasługuje na szczególne wyróżnienie z kilku powodów. Po pierwsze możliwość zapamiętywania aż 80 obrazów, które następnie możemy przesłać do komputera poprzez port USB. To bardzo cenna funkcja szczególnie dla osób uczących się, którzy w ten sposób będą mogli zachowywać całe fragmenty tekstu, z którymi pracowali w szkole, na uczelni, w bibliotece. Kolejnym udogodnieniem istotnym dla osób z dysfunkcją wzroku będzie możliwość ograniczenia tekstu do konkretnego obszaru np. jednej linijki lub kolumny tekstu. Całość skomponowana została w bardzo przejrzystej formie łatwego w obsłudze menu i kontrastowych kolorach. Na koniec warto wspomnieć o atrakcyjnej cenie Rubiego, która jest dopełnieniem jego zalet.

Candy i Candy Grip oraz I-loview

Na polskim rynku spotkać można ponadto jeszcze 3 elektroniczne powiększalniki z obrazem w jakości HD i są to: Candy i Candy Grip – oferujące poziom powiększenia od 2,8 do 22 razy, z ekranem o przekątnej 5 cali, ze składaną rączką lub bez oraz I-loview – z dużym, 7-calowym wyświetlaczem, poziomem powiększenia od 0,3 do 50 razy, dwoma trybami pracy: do bliży i do dali oraz funkcją zapisywania obrazów na karcie pamięci.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą powiększalników w wysokiej rozdzielczości, a ujrzą Państwo różnicę!

FreevoxTouch – Zegarek, który odmierza czas i potrafi znacznie więcej…

FreevoxTouch – jedyny taki na świecie inteligentny zegarek, stworzony z myślą o niedowidzących i niewidomych! To innowacyjny zegarek mówiący z dotykowym ekranem działający pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Prosty w obsłudze, czytelny, intuicyjny i do tego wielozadaniowy: zegar, budzik, dyktafon, odtwarzacz mp3 i pamięć przenośna w jednym urządzeniu i w zasięgu dłoni. A wszystko to zaprojektowane w taki sposób, aby z łatwością z urządzenia skorzystały osoby niewidome i słabowidzące.

Posiada funkcję głośnego oznajmiania godziny, wymówienia używanego właśnie elementu menu – można ją wyłączyć, jeśli nie jest potrzebna. Ekran można dostosować do indywidualnych potrzeb dzięki możliwości wyboru spośród 3 trybów kolorystycznych wyświetlacza: czarne litery na białym tle w wysokim kontraście, białe litery na czarnym tle lub żółte litery na czarnym tle. Ekran można w każdej chwili wygasić. Po podłączeniu słuchawek ze standardowym wejściem jack 3,5 mm zegarek zamienia się w odtwarzacz ulubionej muzyki lub dyktafon nagrywający notatki głosowe – do dyspozycji jest aż 4 GB pamięci wewnętrznej. Korzystanie z pomocy zegarmistrza w celu wymiany baterii jest zbędne! FreevoxTouch ładuje się z notebooka lub komputera stacjonarnego przez dołączony w zestawie kabel USB. A wszystko to zamknięte w eleganckiej obudowie o grafitowym lub białym odcieniu i ciekawym designie.

Czy opcji może być więcej? Już trwają prace nad tym, aby FreevoxTouch posiadał funkcje udźwiękowionego systemu nawigacji, odtwarzacza książek Daisy, stopera/ minutnika.

Specyfikacja techniczna:

 • Wymiary: 52x40x10 mm
 • Waga: 70 g
 • Pamięć: wbudowana 4 GB
 • Procesor: CPU IMX 233
 • Wyświetlacz: ekran dotykowy o przekątnej 1,54”
 • Bateria: litowo-polimerowa
 • Czas czuwania: do 48 h
 • Wyjścia: słuchawkowe 3,5 jack; zasilanie;
 • Mikrofon
 • Wbudowany głośnik
 • System operacyjny: Android 2.0.

CENOWE REWOLUCJE Powiększalniki elektroniczne

Na rynku mamy spory wybór różnego rodzaju powiększalników elektronicznych. Niestety, wiele z nich jest na tyle drogich, że praktycznie niedostępnych dla niedowidzących bez wsparcia ze strony różnych instytucji dofinansowujących zakup sprzętu specjalistycznego.

Na rynku jest też gama powiększalników przenośnych, bardzo funkcjonalnych i coraz bardziej dostępnych cenowo w porównaniu do okresu sprzed kilku lat. Powiększalniki te należą do najbardziej popularnych wśród klientów, nie tylko ze względu na koszty zakupu, ale głównie ze względu na łatwość i wygodę obsługi. W ofercie Altixu warto zwrócić uwagę na kilka z nich: Compact Mini, Compact Plus i Ruby.

Czym się kierować przy wyborze pomocy optycznych?

Dobrej jakości sprzęt optyczny nie może być nadmiernie tani. Kiedy pogarsza nam się wzrok i dobieramy dla siebie okulary, zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrej jakości szkieł nie kupimy na bazarze w cenie 25 zł. To samo dotyczy lup optycznych i powiększalników. Na tak ważnej kwestii jak wzrok, nie można oszczędzać. Lupa optyczna dobrej jakości z 6-krotnym powiększeniem i podświetleniem to wydatek ok. 200 zł. Dobrej jakości lupa elektroniczna to wydatek ok. 2 000 zł.

Czym różni się lupa elektroniczna od zwykłej lupy optycznej?

Lupa elektroniczna na 1- szy rzut oka nie różni się specjalnie od lupy optycznej. Ich podstawową funkcją jest przecież powiększenie tekstu. Jednak lupa elektroniczna daje nam znacznie więcej. Po pierwsze: regulacja poziomu powiększenia: od 2 – 14 razy (w zależności od powiększalnika) za pomocą 1 przycisku. Po drugie: możliwość zmiany trybów pracy. W praktyce oznacza to, że użytkownik może dowolnie dopasowywać kolor liter i tła tekstu wybierając np. tryb żółtych liter na czarnym tle lub tryb negatywu (białe litery na czarnym tle). W ten sposób użytkownik dostosowuje obraz do własnych preferencji i ostrości widzenia. Po trzecie: możliwość zamrożenia/ zatrzymania obrazu. Obraz możemy zatrzymać na przykład wówczas, gdy chcemy coś przepisać z tablicy ogłoszeniowej lub zobaczyć cenę towaru, który znajduje się na półce ponad naszą głową. Wystarczy wyciągnąć rękę, nakierować lupę na obiekt, wcisnąć klawisz zamrażania obrazu, a potem przybliżyć do oczu, by odczytać interesującą nas treść. Po czwarte: zniekształcenia obrazu. W zwykłej lupie obraz załamuje się przy brzegach i zniekształca – powiększalniki elektroniczne wykluczają ten problem dzięki zastosowaniu monitorów LCD lub LED, które gwarantują najlepszą jakość obrazu. Zdecydowanie warto zainwestować w lupę elektroniczną.

Najtańsze powiększalniki elektroniczne

Godnych polecenia jest kilka – różnią się głównie przekątną ekranu i gabarytami.

Compact Mini to lupa, która łączy mini format z maxi funkcjonalnością. Świetna dla każdego, kto ceni sobie dyskrecję. Posiada mały ekran o przekątnej 3,5 cala i waży jedynie 134 g. Łatwo go schować do torebki, czy kieszeni, a wyglądem może przypominać mały aparat fotograficzny i co ważne, nie będzie wzbudzać nadmiernego zainteresowania osób postronnych. Posiada 5 trybów pracy, funkcję zamrażania obrazu, wbudowany akumulator, który po naładowaniu zapewnia 4 godziny ciągłej pracy oraz wygodną podstawkę do czytania. Całością steruje się za pomocą jedynie dwóch przycisków na obudowie. Rewelacyjnie sprawdza się wśród klientów do codziennego funkcjonowania w świecie stłoczonych, napisanych niewielką czcionką informacji. To najchętniej wybierane przez klientów rozwiązanie. Koszt: 1 696 zł.

Ruby – lupa z nieco większym ekranem, bo o przekątnej 4,3 cala. Powiększa od 2 do 14 razy. Ma 5 trybów obrazu i również funkcję zamrażania. Od poprzednika różni się gabarytami i wysuwaną rączką, którą można trzymać jak podczas korzystania z tradycyjnej lupy optycznej. Wyposażona została w 4 duże, kolorowe przyciski sterujące funkcjami urządzenia. Koszt zakupu: 2 155 zł.

Compact Plus – podobnie jak poprzednik posiada ekran o przekątnej 4,3 cala. Powiększa

od 5 do 10 razy 6 trybach podglądu. Posiada także tryb zamrażania. Wszystkimi funkcjami

sterujemy za pomocą jedynie dwóch przycisków. Po naładowaniu akumulatorów pracuje w trybie ciągłym przez 2,5 godziny. Koszt: 2 313 zł.

Dwa ostatnie powiększalniki tj. Ruby i Compact Plus mają możliwość zastosowania wymiennych akumulatorów lub zwykłych baterii w sytuacji, kiedy urządzenie się rozładuje, a nie mamy możliwości podłączenia go do zasilania sieciowego. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla uczniów i studentów, którzy pracują często z tekstem w ciągu dnia i oczekują wielogodzinnej pracy urządzenia bez konieczności doładowywania akumulatorów.

Na koniec warto wspomnieć o rewolucyjnym rozwiązaniu, które niedługo pojawi się w naszej ofercie – powiększalniku MPD-12. To urządzenie, które łączy w sobie funkcje lupy, cyfrowego zegara i ramki do zdjęć! Nie wymaga podłączenia do telewizora lub komputera. Można go postawić na biurku lub powiesić na ścianie. Posiada 12-calowy panoramiczny ekran LCD i pilota zdalnego sterowania. Użytkownik będzie mógł dokonać wyboru lupy pracującej w trybie czarno-białym lub kolorowym; z mniejszym (7x) lub większym (14x) poziomem powiększenia. Ich cena nie jest jeszcze znana, natomiast o szczegółach będzie można przeczytać niedługo na stronie www.altix.pl lub w kolejnym numerze biuletynu.

Far View – powiększalnik dla lubiących dużo czytać

Dokonując wyboru lupy powiększającej, często za najważniejsze kryterium uznajemy cenę. Jednak, niezależnie od niej, nie każdy powiększalnik dedykowany jest dla tego samego odbiorcy. Każdy ma inne preferencje jeśli chodzi o wielkość ekranu, gabaryty, wagę, ułożenie klawiszy sterujących i gamę dostępnych funkcji. To, co dla jednego użytkownika będzie funkcjonalne, dla drugiego będzie zbyt skomplikowane i odwrotnie.

Małe, kieszonkowe lupy typu Compact Mini, Compact+ czy Ruby przeznaczone są raczej do powiększania krótkich fragmentów tekstu np.: rozkładu jazdy, cen, informacji na metkach. Takie małe powiększalniki są zatem najbardziej praktyczne podczas zakupów, podróży, załatwiania spraw urzędowych. Są z pewnością znakomite dla starszych, mniej zaawansowanych w obsłudze nowoczesnych urządzeń osób, ze względu na małe rozmiary i prostotę obsługi. Ale oczywiście nie tylko! Są świetne dla każdego, kto potrzebuje kieszonkowej lupy do pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Studentom, czy uczniom, którzy na co dzień wertują duże ilości tekstu polecam inny powiększalnik – Far View.

Far View to powiększalnik z rodziny Opteleca – firmy uznanej na rynku powiększalników. Menu Far View jest bardzo rozbudowane. Mamy tu do dyspozycji szereg klawiszy, ale i szereg funkcji. Far View, co zasługuje na szczególną uwagę, wyposażono w dwie kamery:

 • do bliży (z powiększeniem do 13 razy),
 • do dali (z powiększeniem do 42 razy).

Pozwala to korzystać z niego jak ze standardowego małego powiększalnika typu Compact+, podczas oglądania obiektów znajdujących się bardzo blisko, przed użytkownikiem, np. na biurku; lub dzięki funkcji widoku „z dystansu” na oglądanie w powiększeniu obiektów znajdujących się w pewnej odległości od użytkownika. Właśnie ta funkcja wyróżnia go spośród innych powiększalników. Docenią ją ogromnie ci, którzy dużo i często pracują z tekstem.

Student przebywający w czytelni, przy pomocy Far View może wykonać zdjęcie całej strony książki (w pamięci może zachować ich aż 100!), zapamiętać ją, a następnie usiąść wygodnie i czytać przesuwając tekst w prawo, w lewo, w górę i w dół, bez obawy zgubienia aktualnie czytanej linijki. Do tego, jeśli jest taka potrzeba, może przystosować do własnych upodobań kolor tła i liter, np. stosując tryb żółte litery na czarnym lub niebieskim tle. Jeśli zdjęcie strony wykona krzywo – nie ma obawy. Far View wyposażony jest w system ustawiania kąta położenia tekstu oraz możliwość jego obracania o 90 lub 180 stopni. Można też włączyć funkcję podkreślania tekstu lub dowolnie włączać i wyłączać lampę – przyda się w pracy z tekstem na błyszczącym papierze lub oglądaniu obiektów na monitorze komputera. To takie wygodne!

Zapamiętane obrazy zostają zachowane w pamięci urządzenia w formacie JPG. Za pomocą kabla USB (dołączonego do zestawu) możemy je przesłać do domowego komputera, rozpoznać przy pomocy programu OCR Fine Reader, a następnie swobodnie przeczytać przy pomocy programu udźwiękawiającego np. JAWS czy Supernova. Far View można również podłączyć do ekranu telewizora lub monitora komputerowego. Wówczas obraz zamrożony (np. całą stronę książki) możemy wyświetlić na jego ekranie, w bardzo dużym powiększeniu (48 razy na 21 calowym ekranie). Taki kabel należy do wyposażenia opcjonalnego, dlatego przy zakupie warto poprosić o niego sprzedawcę. Koszt to ok. 100 zł.

Z początkiem roku Optelec wprowadził kilka poprawek do oprogramowania Far View. Są to między innymi:

 • zwiększona szybkość i płynność przewijania, co umożliwia szybsze czytanie,
 • automatyczne wyświetlanie na monitorze aktualnie wykonanego zdjęcia (nie ma potrzeby wciskania przycisku wyboru trybu, aby je zobaczyć),
 • możliwość ustawiania kontrastu i jasności dla konkretnego obrazu,
 • po przejściu do widoku z dystansu Far View automatycznie przełączy się w tryb pełnego koloru oraz domyślny kontrast,
 • po przejściu do trybu odtwarzania wyświetlony zostanie ostatni obraz, co eliminuje potrzebę jego wyszukiwania spośród pozostałych zdjęć.

Drodzy Czytelnicy!

To już drugi numer kwartalnika HELP, choć pierwszy w tym roku. Mamy nadzieję, że poprzedni stanowił interesującą lekturę. Dostarczyliśmy go bezpłatnie do wszystkich, którym bliskie są sprawy osób niepełnosprawnych wzrokowo. Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczyniać się do rozwoju idei rehabilitacji na rzecz niewidomych.

Jego kolejne wydania będą nadal udostępniane bezpłatne w formie elektronicznej na stronie www.altix.pl. Chcielibyśmy wydawać HELP w wersji drukowanej oraz brajlowskiej, ale znacząco podnosi to jego koszta, których nie jesteśmy w stanie pokryć. Zwracamy się do Państwa z zapytaniem, czy chcieliby Państwo otrzymywać kwartalnik HELP za kwotę 5 złotych za egzemplarz w formie rocznej prenumeraty? Prosimy o zgłoszenia na adres: kwartalnik@altix.pl – dzięki prenumeracie HELP będzie mógł być nadal wydawany w wersji papierowej!

Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby dalej się rozwijać i czynić HELPA jeszcze bardziej ciekawym – dlatego do bieżącego numeru wprowadziliśmy nowy dział: KONTROWERSJE. Chcemy, aby informacje pochodzące z tego działu poruszały do żywego, wywoływały dyskusje i pobudzały do działania. Kiedy i czy w ogóle ruszy program „Komputer dla Homera”? Czy spełnia on swoje zadania? Dlaczego w polskich szkołach nie ma książek dla niewidomych i kto jest za to odpowiedzialny? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź na łamach naszego biuletynu. Nie boimy się poruszania nawet trudnych tematów w słusznej sprawie!

Życzymy miłej lektury

Przenośny powiększalnik Sapphire – funkcjonalność i wszechstronność zastosowania

Freedom Scientific – światowy lider w tworzeniu technologii wspomagających osoby z uszkodzeniem wzroku lub trudnościami w uczeniu się, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu zaprojektował, powiększalnik idealny dla osób starszych cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, zaćmę, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki lub inne choroby oczu, które uniemożliwiają samodzielne przeczytanie drobnego druku.

Wyposażony w duży, 7-calowy ekran LCD o wysokim kontraście powiększalnik Sapphire umożliwia swobodnie czytanie książek, robienie notatek i oglądanie obiektów trójwymiarowych np. etykiet na butelkach w powiększeniu od 3,4 do 16 x. Jest przy tym bardzo łatwy w użyciu – jego obsługa sprowadza się do dwóch dużych i wyraźnie oznaczonych kontrastowymi kolorami przycisków umieszczonych pod ekranem oraz suwaka, którym regulujemy poziom powiększenia. Ekran został zaprojektowany tak, aby mógł obracać się względem podstawy powiększalnika, na której znajduje się oko kamery. Dzięki temu można ustawiać go w różnych pozycjach:

{ol]

czytanie

pisanie

oglądanie obiektów przestrzennych

Powiększalnik ten łączy w sobie prostotę obsługi i wszechstronność zastosowania – jest doskonały w domu, w sklepie i w podróży:

 • W domu: aby przeczytać książkę lub gazetę kładziemy SAPPHIRE płasko na tekście i czytamy przesuwając wzdłuż linii. Nie trzeba go zatem cały czas trzymać w dłoni jak zwykłej lupy optycznej – to ważne dla osób, które mają problemy z utrzymaniem przedmiotów. Można dostosować kolor liter i tła do indywidualnych potrzeb (do wyboru są 23 kombinacje!) lub korzystać z trybu pełen kolor. Po podłączeniu tego powiększalnika do telewizora lub komputera uzyskamy 48-krotne powiększenie na 21 calowym ekranie. Aby wypełnić formularz, krzyżówkę lub napisać pismo wystarczy unieść monitor w górę i ustawić powiększalnik.
 • W sklepie: przykładamy SAPPHIRE do wybranego produktu na półce sklepowej, by zobaczyć jego cenę, termin ważności lub przeczytać spis składników. Z łatwością przyjrzymy się również produktom w słoikach, puszkach i innych okrągłych opakowaniach (jak na zdjęciu nr 3). Dzięki funkcji zamrażania obrazu dłuższe informacje można zatrzymać na ekranie na tak długo, ile czasu potrzebujemy na zapoznanie się z nimi, czy zanotowanie.
 • W podróży: SAPPHIRE waży niecałe 2 kg, dlatego może być z powodzeniem przenoszony z miejsca na miejsce. Po naładowaniu pozwala na ciągłą pracę przez 4 godziny (o poziomie naładowania baterii informuje nas wskaźnik widoczny na ekranie). Po złożeniu przypomina średniej grubości książkę. Jego wymiary to: 4,6 x 13,70 x 20,30 cm. Dla ułatwienia podróżowania z SAPPHIRE do zestawu dołączono estetyczną i trwałą torbę.

Kamila Wejman

Product Manager w dziedzinie powiększalników stacjonarnych, przenośnych i kieszonkowych.

kontakt: kamila.wejman@altix.pl

Cena powiększalnika Sapphire: 6 083 zł. Dostępny w ofercie firmy Altix.