Nowe Tyflopunkty otwarte!

Fundacja Szansa dla Niewidomych w celu szerzenia swoich działań uruchomiła kolejne sześć Tyflopunktów – punktów konsultacyjnych dla osób z dysfunkcją wzroku. Zlokalizowane zostały w Białymstoku, Poznaniu, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach oraz Bydgoszczy. W punktach pracuje po dwóch wykwalifikowanych tyflospecjalistów. Są wśród nich osoby z dysfunkcją wzroku, dzięki czemu jeszcze bardziej rozumiemy problemy osób niepełnosprawnych i możemy im pomóc.

Stworzenie tych punktów pozwala kolejnym osobom niewidomym, słabowidzącym, ale także ich otoczeniu uzyskać specjalistyczne porady dotyczące nowoczesnych rozwiązań tyfloinformatycznych, edukacji zawodowej i społecznej, ale nie tylko. W Tyflopunktach można korzystać z poradnictwa wykwalifikowanej kadry psychologów, instruktorów rehabilitacji oraz doradców zawodowych.

Każdy z Tyflopunktów co miesiąc organizuje spotkania integracyjne w ramach grup wsparcia oraz pokazy specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki nim pokazujemy osobom z dysfunkcją wzroku, że mogą niezależnie żyć, uczyć się i pracować. Podczas takich spotkań staramy się, by ich uczestnicy uwierzyli we własne możliwości i siły. Ostatnio mieliśmy okazję zaprosić naszych beneficjentów do udziału w spotkaniu integracyjnym w Katowicach na ściance wspinaczkowej, w Bydgoszczy na kręglach, w Poznaniu do udziału w rajdzie tandemowym, a w Gorzowie na rejs statkiem po Warcie.

Pomoc naszych tyflospecjalistów nie ogranicza się tylko do udzielania porad, czy organizowania spotkań integracyjnych. Nie zapominamy także o niezwykle ważnej grupie, jaką są pracodawcy oraz urzędnicy państwowi. Dlatego też organizujemy z nimi spotkania, na które zapraszamy także osoby niewidome i słabowidzące. W trakcie spotkań pokazujemy pracodawcom, że osoby z dysfunkcją wzroku mogą tak samo efektywnie pracować jak ich pełnosprawni koledzy. Z urzędnikami rozmawiamy o dostosowaniu przestrzeni publicznej dla potrzeb niewidomych i słabowidzących, wskazujemy bariery, które napotykają. Katowicki Tyflopunkt organizuje akcję „Bądź dziś jednym z nas”, która ma na celu pokazanie urzędnikom jak w praktyce osoby z dysfunkcją wzroku radzą sobie z poruszaniem się w przestrzeni publicznej. Z doświadczenia wiemy, że takie akcje są przydatne i zamierzamy je nadal realizować, również w innych miastach Polski.

Podsumowaniem doświadczeń zdobytych przez naszych beneficjentów podczas wizyt w Tyflopunktach będzie możliwość udziału w międzynarodowej konferencji Reha for The Blind® in Poland, ponieważ każdy z punktów będzie organizował wyjazd grupy na to niezwykłe wydarzenie.

Adresy wszystkich naszych, Tyflopunktów znajdą Państwo na stronie internetowej

www.szansadlaniewidomych.org

Zapraszamy.

KULTURALNY ERUDYTA Inspiruje Rozwija Uczy

„Kulturalny Erudyta” jest to quiz edukacyjny, stworzony z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Zawiera on wiele różnorodnych pytań z dziedziny kultury, nauki i sztuki. Projekt został zrealizowany w ramach programu Akademia Orange, w którym wzięła udział Fundacja Szansa dla Niewidomych. Pomysłodawcą gry jest Pan Marek Kalbarczyk, a projektantem oprogramowania Pan Michał Bałamut z firmy Altix. Wraz z partnerami, w tym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niedowidzących nr 8 w Warszawie przy ul. Koźmińskiej 7, udało się nam stworzyć grę dla wszystkich dzieci, nie tylko z dysfunkcją wzroku. Nauczyciele ze szkoły pomagali sprawdzać poprawne działanie gry oraz plansze. Końcowym etapem naszego projektu było zorganizowanie konkursu, w którym wzięło udział 40 uczniów z gimnazjum i liceum OSW nr 8. Zwycięzcami zostali 3 uczniowie, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów w określonym czasie. Konkurs okazał się najlepszym sprawdzianem dla naszej gry. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników oraz nauczycieli, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem w jego realizację.

Jest to pierwsza taka gra, w którą można grać zarówno na komputerze PC z systemem Windows, jak również na telefonie komórkowym posiadającym system operacyjny Symbian Series 60, a także dostęp do internetu. Oczywiście zachęcamy do skorzystania z obu wersji. Quiz będzie działał tak samo niezależnie od tego, które z wymienionych urządzeń wybierzemy.

Aby spróbować swoich sił, wystarczy wejść na stronę internetową www.erudyta.szansadlaniewidomych.org. Następnie należy zarejestrować się i pobrać grę na swój komputer lub telefon komórkowy i nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć wspaniałą zabawę. Dzięki syntezatorowi mowy jest to gra w pełni udźwiękowiona. Możemy wybrać

1 z 2 dostępnych głosów: „Jana” firmy Altix albo „Krzysztofa” firmy Loquendo. Dzięki opcji powiększenia obrazu oraz zmiany kontrastu swobodnie mogą grać w nią również osoby słabowidzące. Quiz ma 3 poziomy trudności: początkujący, średniozaawansowany oraz zaawansowany. Mamy też do wyboru aż 20 grup tematycznych. Zależnie od tego, jaki poziom trudności wybierzemy, nasze poprawne odpowiedzi będą punktowane odpowiednio po 1 (poziom dla osób początkujących), 2 (poziom średniozaawansowany) lub 3 punktach (poziom zaawansowany).

Wybierając poziom dla początkujących oraz grupę tematyczną np. Wszechświat, po kliknięciu polecenia „zatwierdź”, rozpoczniemy ekscytującą grę z pierwszymi pytaniami. Gdy zostanie zadane nam pytanie: „ Do podanych pojęć dopasuj ich opisy”, po lewej stronie pojawiają się nazwy np. Merkury, natomiast w prawym oknie odpowiedzi, które musimy poprawnie dopasować. W tym przypadku poprawną odpowiedzią jest: „ Najmniejsza, najbliższa Słońca planeta”. Gdy dopasujemy wszystkie nazwy do ich opisów, program wyświetli, jaką ilość punktów zdobyliśmy w tym zadaniu. Ponadto możemy na bieżąco sprawdzać łączną ilość punktów, które zostały zdobyte podczas gry oraz miejsce, na którym aktualnie się znajdujemy w rankingu.

Gra jest bardzo prosta w obsłudze, po tabelach można poruszać się za pomocą klawiszy, strzałek i myszki (wersja na komputer) lub dżojstika (wersja na telefon komórkowy). Każdy z graczy posiada swój indywidualny login oraz hasło dostępu do gry, dzięki temu kolejny uzyskany przez nas wynik będzie doliczany do wcześniej zdobytych już punktów.

To nie koniec atrakcji, jakie czekają na graczy. Logując się na stronę internetową quizu „Kulturalny Erudyta” istnieje możliwość sprawdzania na bieżąco listy rankingowej 50 najlepszych graczy, uzyskania informacji, kto zdobył największą ilość punktów oraz jaki jest najwyższy wynik w danej chwili. Można również dodawać własne plansze z zadaniami, co pozwoli każdemu rozwijać grę zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Wystarczy dodać na stronie internetowej gry nową tabelę, a administrator strony zweryfikuje nasz pomysł i zatwierdzi go.

Kulturalny Erudyta jest grą, która niesamowicie „wciąga”, chciałoby się w nią grać bez końca, dzięki czemu liczba aktywnych graczy wciąż się zwiększa. Dzięki niej możemy sprawdzać i poszerzać swoją wiedzę z wielu dziedzin. Zapraszamy do zabawy i nauki dzieci, młodzież, studentów oraz osoby dorosłe!

Zachęcamy do nauki poprzez zabawę i czekamy na kolejne pomysły tablic tematycznych!