Żużlowe emocje beneficjentów Fundacji Szansa dla Niewidomych

Jednym z najpopularniejszych sportów w Zielonej Górze jest żużel. Zielonogórski Klub Żużlowy Stelmet Falubaz to klub o wieloletniej tradycji, obecnie występuje w ekstraklasie żużlowej. Posiada pięknie położony stadion mogący pomieścić około 13 tysięcy widzów. Zwolennicy speedway’a w naszym mieście tłumnie stawiają się na każdym meczu.

Fundacja Szansa dla Niewidomych w Zielonej Górze zwróciła się do Zarządu Zielonogórskiego Klubu Żużlowego z prośbą o możliwość obejrzenia przez swoich podopiecznych pojedynku żużlowego. Zostaliśmy zaproszeni na mecz Stelmetu Falubaz Zielona Góra z Lechmą Start Gniezno, który odbył się w Winnym Grodzie 4 sierpnia 2013 roku.

Okazję do obejrzenia meczu miało aż 20–tu beneficjentów naszej Fundacji, przede wszystkim były to osoby słabowidzące, bądź niewidome z opiekunami. Jest wśród nas wielu, którzy lubią sport, w tym również żużel, jednakże ze względu na swoją niepełnosprawność przeważnie albo słuchają transmisji zawodów w radio, albo w telewizji, jeżeli takowe są. Fundacja nasza pragnie dla swoich podopiecznych normalności, pomyśleliśmy więc o wspólnym wyjściu grupy na mecz żużlowy. Niektórzy z nas na meczu speedway’a byli po raz pierwszy w życiu. Bardzo chcieliśmy, żeby nasi beneficjenci poczuli fizycznie atmosferę zawodów, a więc ryk silników motorów, specyficzny zapach metanolu, zachowanie tłumu kibiców (śpiewy, wstawanie, wiwaty, machanie i podnoszenie szalików), wszystko to, co dla wytrawnego, stałego kibica jest czymś normalnym, dla nas było czymś niezwykłym. Udało się, atmosfera porwała nas, zachowywaliśmy się jak wszyscy inni i bardzo, bardzo kibicowaliśmy naszym zawodnikom. Fakt faktem, że nie było to trudne, bo nasz zielonogórski Falubaz bez większych problemów, gładko i zdecydowanie pokonał Start Gniezno 66:24. Po meczu, gdy grupą opuszczaliśmy trybunę i wychodziliśmy ze stadionu, czuło się wśród nas podekscytowanie, wszyscy byli bardzo zadowoleni, po prostu podobało się.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Falubaz za zaproszenie naszej grupy niewidomych i niedowidzących na mecz i za możliwość obejrzenia i udziału w show, jakimi niewątpliwie są mecze speedway’a.

Komentarze

komentarze