Zdobywając szczyty, przesuwamy własne granice

„- Podejdźcie do krawędzi.

– Nie, spadniemy.

– Po­dejdźcie do krawędzi.

– Nie, spadniemy.

Podeszli do krawędzi. On ich popchnął, a oni pofrunęli.”

Guillaume Appolinaire

Każdy z nas z pewnością był w sytuacji, w której musiał pokonać swój strach, bądź zmierzyć się z własnym lękiem, sprawdzając jednocześnie granice swoich wytrzymałości. Beneficjenci bydgoskiego Tyflopunktu wspinając się na ściankę wspinaczkową udowodnili, że nie ma żadnych granic, a jeżeli są, to zawsze można je przesunąć. Byłam pełna podziwu jak nasi niewidomi przyjaciele pokonują trasę wspinaczki, która – przyznam – do najłatwiejszych nie należała. Centrum wspinaczkowe ,,Spider’’ mieszczące się na ulicy Świeckiej, to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Bydgoszczy. Jest on dostosowany dla każdej osoby bez względu na sprawność fizyczną. Liczy ponad 400 m2 powierzchni do wspinania i kilka tysięcy chwytów, znajdują się tam 22 stanowiska do asekuracji oraz ponad 100 niezależnych dróg.

Beneficjenci projektu ,,Tyflopunkty gwarancją kompleksowej samodzielności osób z dysfunkcją wzroku’’ na spotkaniach integracyjnych bawią się tam znakomicie. Oczywiście nad bezpieczeństwem podopiecznych projektu czuwa wykwalifikowana kadra instruktorów i operatorów ściany. Zawsze możemy na nich liczyć! Moim zdaniem bardzo ważny jest również psychologiczny aspekt wspinaczki. Daje on osobom z dysfunkcją wzroku bardzo dużą motywację do zdobywania kolejnych ,,szczytów’’. Umacnia ich także w przekonaniu, że tak naprawdę jedyne ograniczenia jakie sobie stawiają ludzie są tylko w ich głowach i wynikają ze sposobu myślenia. Bowiem nieważny jest rezultat wspinaczki, lecz droga oraz wysiłek jaki wkładamy w jej pokonanie.

Bydgoskie Tyflospecjalistki również wyśmienicie bawiły się podczas wspinaczki, która była dla nich wielką przygodą. Justyna Rogowska (Tyflospecjalistka), osoba z dysfunkcją wzroku, pokonała ją wzorowo i nie ukrywała swojej radości, gdy znalazła się na szczycie. Dla mnie również była to niesamowita lekcja sprawności oraz wytrzymałości. Chwile, które przeżyłyśmy wtedy z beneficjentami projektu, wolontariuszkami Andżeliką, Patrycją, Magdą i Wiolettą, były dla nas bezcenne. Widziałyśmy pot, radość, determinację, walkę ze swoim ciałem. Wszystkie te elementy tworzyły integralną całość dając naszym beneficjentom wiele radości.

Życie każdego z nas jest drogą, którą pokonuje się każdego dnia. Osoby z dysfunkcją wzroku każdego dnia i w różnych sytuacjach życiowych zwalczają swój strach, lęki oraz ograniczenia. Poprzez organizowane w ramach projektu imprezy sportowe w Bydgoszczy chcemy pokazać takim osobom, że aktywnie mogą uczestniczyć w wielu dziedzinach sportu. Dzięki temu mogą przenieść swoje sportowe doświadczenia do życia codziennego. Wystarczy się odważyć, chcieć i spróbować.

Osoby zainteresowane zapraszamy serdecznie do udziału w naszych spotkaniach integracyjnych. Nasz Tyflopunkt mieszczący się przy ulicy Ogińskiego 20 w Bydgoszczy otwarty jest w godzinach od 8:00 do 16:00. Istnieje również możliwość zgłaszania się drogą telefoniczną do Tyflospecjalistek pracujących w biurze pod numery telefonów 606-275-200, 52 321-47-83.

Komentarze

komentarze