XV EDYCJA KONFERENCJI REHA FOR THE BLIND IN POLAND

Kampania informacyjna pod hasłem „JESTEŚMY RAZEM”

w ramach XV EDYCJI KONFERENCJI

REHA FOR THE BLIND IN POLAND

ŚWIAT DOTYKU, DŹWIĘKU I MAGNIGRAFIKI 2017

„MY NIE WIDZIMY NIC, A WY – CZY WIDZICIE NAS?”

(16, 17 i 18 października 2017 r. w Warszawie)

Patronat Honorowy

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną XV edycję naszej Konferencji.

Zmęczyły nas spotkania w grudniu, gdy jest zimno i śnieżnie. Od lat staraliśmy się, by Konferencja odbywała się wcześniej i właśnie się to ziści w tym roku.

Zapraszamy wszystkich czytelników do przyjazdu do nas, do stolicy. Najpierw na warszawski Torwar na uroczystą Galę, potem do Pałacu Kultury i Nauki na coroczną Konferencję i Wystawę. Będzie jak zawsze ciekawie, fajnie i sympatycznie, albo nawet jeszcze lepiej! Poniżej zamieszczamy informacje o dwóch osobnych elementach tegorocznej imprezy. Są one związane z realizacją dwóch projektów, ale po to, by ułatwić naszym gościom udział w obu wydarzeniach – są one zaplanowane na trzy sąsiednie dni.

Spotkanie, które nazywamy Wielkim, a które od lat było po prostu Konferencją REHA, w tym roku będzie bowiem zrealizowane w szerszej konwencji. Najpierw uroczysta Gala na Torwarze (16 października, w poniedziałek, dzień po Międzynarodowym Dniu Białej Laski). Hasłem przewodnim kampanii promocyjnej prowadzonej przez Fundację i naszej Gali jest „Jesteśmy razem”. Drugi element wydarzenia odbędzie się w dni następujące po Gali (17 i 18 października, we wtorek i środę). Określamy go mianem Wielkiego Spotkania. Odbędzie się jak co roku w Pałacu Kultury i Nauki. Przyjęty w tym roku temat przewodni sesji merytorycznej to: „Polski model usprawniania i usamodzielniania ludzi z niepełnosprawnością wzroku oraz wyrównywanie ich życiowych szans”.

Oba wydarzenia są równorzędne w ramach XV edycji Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, a hasłem związanym z nami od lat jest: „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas?”.

Konferencja jako całość została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Dwóm poprzednim edycjom patronowała Małżonka Prezydenta. W grudniu 2015 roku osobiście nas odwiedziła, co było wielkim wydarzeniem i łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo ucieszyło zarówno organizatorów, jak i naszych gości. W tym roku mamy nadzieję, że odwiedzi nas Para Prezydencka w komplecie, ale to niestety nie zależy od nas, lecz od prezydenckiego planu zajęć.

Jak co roku, nasze projekty są współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z bardzo znaczącym udziałem wkładu własnego naszej organizacji. Niestety, brakuje nam tych środków i musimy ich szukać wszędzie gdzie się da, razem ze wszystkimi pracownikami, wolontariuszami i podopiecznymi Fundacji. Szukamy tak dużej kwoty, że nawet nie wspomnimy jej wysokości.

Poniżej przedstawiamy wstępne plany obu wydarzeń. Programy zmieniają się każdego dnia, a nawet częściej. Dlaczego? Gdyż co chwila przychodzą do nas nowe informacje, które ich dotyczą. Czy to źle? Nie, przeciwnie. One przychodzą dlatego, że wysyłamy zaproszenia do kolejnych osób i firm, i czekamy na ich pozytywne odpowiedzi. Jedni piszą, że nie są w stanie do nas przybyć, inni, że właśnie im to pasuje. Poniżej zamieszczamy najbardziej aktualny program tego wydarzenia, jaki udało nam się stworzyć do tej pory. Zapewniamy, że gdy tylko nadejdą do nas kolejne fajne informacje, które jeszcze bardziej uhonorują nasze środowisko, zmienimy program po raz kolejny.

Gala na warszawskim Torwarze

„Jesteśmy razem”

15:00–17:30 Wystawa nowoczesnych technologii informacyjnych.

18:00 Powitanie.

Prowadzący wprowadza widzów w konwencję spotkania: zapowiada koncerty, filmy, rozstrzygnięcie konkursu na IDOLI, relacje z wydarzeń, które toczą się obok:

– Arena rozrywki: profesjonalni szachiści (niewidomy i widzący) rozpoczynają partię szachów (grają w tzw. szachy brajlowskie), inni rozpoczynają partię Reversi (Othello), uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej grają w chińczyka (wszystkie gry specjalnie zaprojektowane dla niewidomych); obok odbywa się bezwzrokowe strzelanie z broni laserowej.

– Arena technologii: prezentujemy urządzenia stworzone z myślą o niewidomych i słabowidzących, a więc cudowne urządzenia mówiące, brajlowskie i powiększające obraz.

Podglądamy wydarzenia toczące się na tych dwóch arenach na ekranie. Sprawozdawca opowiada co widzimy oraz zapowiada, że będziemy się przyglądali tym wydarzeniom podczas całej Gali. Nazywamy to „okiem kamery” – chodzi o krótkie, rzeczowe meldunki.

Jest pokazywany zapis toczącej się partii szachów – ruch po ruchu, zgodnie z notacją szachową – dla hobbystów.

18:06 Na scenie jest już wiele osób – sprawni i niepełnosprawni, widzący i niewidomi, reprezentują całe społeczeństwo, skandują hasło: „Jesteśmy razem”. Odtwarzamy hymn naszej społeczności i Fundacji: „Widzieć więcej”.

Autorem muzyki jest Lidia Pospieszalska, a tekstu Jacek Cygan. Utwór nagrali razem widzący i niewidomi muzycy z Januszem Skowronem (piano Fendera) i prezesem Fundacji Markiem Kalbarczykiem (gitara) na czele.

18:10 25 lat Fundacji i główna jej idea „Jesteśmy razem” – wystąpienie ideowe prezesa Fundacji Marka Kalbarczyka.

18:14 Film prezentujący rozległą działalność naszej Fundacji, jej współpracowników, osiągnięcia, nagrody, publikacje.

18:18 Zapowiedź wydarzeń, które będą miały miejsce podczas Gali.

18:20 Zapowiedź występów artystów.

18:22 Pierwszy koncert.

18:35 „Oko kamery” – relacja z wydarzeń toczących się na obu arenach obok sceny.

18:40 IDOL – informacja o konkursie na IDOLA ŚRODOWISKA i film prezentujący 5 najlepszych kandydatów do tego wyróżnienia, którzy uzyskali w głosowaniu najwięcej głosów.

18:44 Skecz „Ślepy los na wesoło” – dialog dwóch osób: znany i ceniony aktor ze sceny kabaretowej w towarzystwie przedstawiciela naszego środowiska.

18:48 Zapowiedź i drugi koncert.

19:00 IDOL – kategoria MEDIA i prezentacja 5 kandydatów.

19:04 „Oko kamery”.

19:08 Skecz „Ślepy los na wesoło”.

19:12 Dobre praktyki – świat otwarty dla niewidomych – krótkie filmy i zdjęcia obiektów dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych wzrokowo.

19.15 Zapowiedź i trzeci koncert.

19:28 IDOL – kategoria EDUKACJA i prezentacja 5 kandydatów.

19:32 Zapowiedź i czwarty koncert.

19:45 Prezentacja ping-ponga bezwzrokowego oraz krótki mecz.

19:49 „Oko kamery”.

19:53 Dobre praktyki – świat otwarty dla niewidomych.

19.56 Spotkanie z gośćmi – wybitni aktorzy, muzycy, dziennikarze.

20:00 IDOL – kategoria URZĄD i prezentacja 5 kandydatów.

20:04 Uroczyste rozdanie nagród w konkursie „Festiwal – Kuźnia talentów” i występ zwycięzców.

20:10 IDOL – kategoria INSTYTUCJA i prezentacja 5 kandydatów.

20:14 Kulminacyjny punkt Gali!

Wystąpienie Honorowych Patronów i wręczenie statuetki dla IDOLA SPECJALNEGO za wprowadzenie nowej jakości w życiu Polaków, za empatię dla środowiska osób niepełnosprawnych wzrokowo.

20:20 Ogłoszenie wyników konkursu IDOL 2017 we wszystkich kategoriach, wręczenie statuetek zwycięzcom i dyplomów zdobywcom drugich i trzecich miejsc.

Laureaci są na scenie, trzymają statuetki i dyplomy.

Gaśnie światło, widzowie wyciągają rozdane wcześniej światełka i rozświetlają je.

Na ekranie pojawia się główne hasło Gali i manifestacji poparcia: „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas?”, a następnie: „Jesteśmy razem – my Polacy, my niepełnosprawni i sprawni obywatele, wszyscy różni, ale tak samo przyjaźni i pomocni”.

Po raz drugi słyszymy hymn tego środowiska „Widzieć więcej”.

20:30 Spotkanie z gośćmi – wybitni aktorzy, muzycy, dziennikarze.

20.35 „Oko kamery” – ostatni rzut oka na to, co wydarzyło się i co jeszcze trwa na obu arenach.

20:40 Zapowiedź i koncert finałowy – mamy nadzieję, że zagra dla nas Mieczysław Szcześniak.

21:20 Zakończenie Gali.

21:30 Film z audiodeskrypcją – „Jack Strong”.

Zaproszenie na Wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i ich bliskich

Pod hasłem: „Polski model usprawniania i usamodzielniania ludzi z niepełnosprawnością wzroku oraz wyrównywanie ich życiowych szans”

DZIEŃ PIERWSZY (17 października 2017 r.)

CZĘŚĆ I – Otwarcie Konferencji i jej część oficjalna (Sala Starzyńskiego, piętro IV)

11:00 Otwarcie Konferencji.

11:05 IDOLE 2017 – przedstawienie wyników tegorocznego konkursu; statuetki będą rozdane dzień wcześniej, podczas uroczystej Gali Jesteśmy razem w ramach tegorocznej edycji Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

11:20 Wystąpienia gości specjalnych.

11:50 25-lecie Fundacji Szansa dla Niewidomych – Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji.

12:00-14:00 Sesja merytoryczna.

12:00 Referat przewodni – „Polski model usprawniania i usamodzielniania ludzi z niepełnosprawnością wzroku oraz wyrównywanie ich życiowych szans” – wystąpienie prof. dr hab. Jadwigi Kuczyńskiej-Kwapisz i Jacka Kwapisza.

12:20 25 lat pracy dla polskich niewidomych – wystąpienie dyrektora Fundacji Szansa dla Niewidomych Eleny Świątkowskiej.

12.40 Starania stolicy o niewidomych i słabowidzących – Projekt Wirtualna Warszawa – wystąpi przedstawiciel Miasta Stołecznego Warszawy.

13:00 Prezentacje nowoczesnej technologii niwelującej skutki inwalidztwa wzroku, sprzętu rehabilitacyjnego oraz działalności organizacji OPP i instytucji działających dla niewidomych i słabowidzących.

CZĘŚĆ II – Panele dyskusyjne i spotkania (Sala Rudniewa, piętro IV)

15:00-18:30 Cykl paneli z udziałem uczestników Konferencji oraz gości specjalnych, m.in.:

– Działania Rządu skierowane do osób niepełnosprawnych wzroku – historia i zamierzenia na przyszłość.

– Pomoc PFRON w tej dziedzinie.

– 25 lat Fundacji Szansa dla Niewidomych – ocena jej działalności.

– Otoczenie dostępne dla niewidomych.

– Co nowego na świecie.

CZĘŚĆ III – Warsztaty i szkolenia (Sala Warszawska, piętro IV )

15:00-18:30 Cykl warsztatów i szkoleń prowadzonych przez wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy, m.in.:

– JAWS kontra NVDA – w dążeniu do profesjonalnego dostępu do informacji.

– Brajl – system przeszłości czy szansa na przyszłe sukcesy?

CZĘŚĆ IV – Wydarzenia towarzyszące Konferencji (Sale Ratuszowa i Trojki, piętro II)

15:00-19:00 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – prezentacja rozwiązań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych wzroku oraz działalności instytucji i organizacji społecznych działających na rzecz tej społeczności.

15:00-18:30 Gabinet Dotyku i Dźwięku.

15:00-18:30 Świat Dotyku i Dźwięku – pokaz tyflografiki i udźwiękowienia w praktyce.

15:00-18:30 Ping-pong dla niewidomych.

15:00-18:30 Strzelanie z broni laserowej.

15:00-18:30 Bezwzrokowe układanie kostki Rubika – pokazy i turnieje.

15:00-18:30 Uczymy się pisma Braille’a – Smart Brailler.

13:00-17:00 Kącik kulinarno–barmański.

CZĘŚĆ V – Wydarzenia towarzyszące Konferencji (Sala Starzyńskiego, piętro IV)

15:00-17:00 Spotkania z delegacjami niewidomych spoza kraju.

15:00-18:30 Jak wyglądać pięknie – wizaż.

15:00-18:30 Audiodeskrypcja wzbogacająca wszelkie obrazy – warsztaty praktyczne.

15:00-18:30 Stoisko gier planszowych – pokazy i turnieje.

17:00-18:30 Catering.

Część VI – Wydarzenia towarzyszące Konferencji (Sala Starzyńskiego, piętro IV)

19:00-22:00 Nocny festiwal audiofilmów.

DZIEŃ DRUGI (18 października 2017 r.)

09:30-10:15 Uroczysta Msza Święta w intencji niewidomych, słabowidzących i ich bliskich pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza – Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8.

CZĘŚĆ VII – Otwarcie 2 dnia Konferencji (Sala Starzyńskiego, piętro IV)

11:00 Sytuacja społeczności niewidomych w Polsce i na świecie – otwarta dyskusja.

11:30 Występy artystyczne laureatów konkursu „Kuźnia talentów”.

CZĘŚĆ VIII – Panele dyskusyjne i spotkania (Sala Rudniewa, piętro IV)

11.00:16:00 Kontynuacja cyklu paneli i spotkań z dnia poprzedniego.

Uwaga! Fundacja czeka na propozycje tematów wartych poruszenia na Wielkim Spotkaniu. Każdy może zgłosić temat, o którym chciałby dowiedzieć się więcej oraz podyskutować ze specjalistami w tej dziedzinie oraz z innymi uczestnikami Konferencji.

Propozycje należy zgłaszać mailowo na adres:

reha_in_poland@szansadlaniewidomych.org

CZĘŚĆ IX – Warsztaty i szkolenia (Sala Warszawska, piętro IV)

11.00:16:00 Kontynuacja cyklu z dnia poprzedniego, m.in.:

– Powiększanie obrazu: lupy optyczne i elektroniczne – użyteczne innowacje kontra tanie namiastki rehabilitacji wzroku (na przykład z Chin).

– Virtualna Warszawa – ćwiczenia praktyczne z projektowanymi na to spotkanie aplikacjami.

– Pozytywne i negatywne praktyki udostępniania otoczenia – tyflografika, udźwiękowienie i magnigrafika.

CZĘŚĆ X – Wydarzenia towarzyszące Konferencji (Sale Ratuszowa i Trojki, piętro II)

11:00-17:00 Kontynuacja wystawy tyflorehabilitacyjnej – prezentacja rozwiązań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz działalności instytucji i organizacji społecznych działających na rzecz tej społeczności.

11:00-17:00 Gabinet Dotyku i Dźwięku.

11:00-17:00 Świat Dotyku i Dźwięku – pokaz tyflografiki i udźwiękowienia w praktyce.

11:00-17:00 Ping-pong dla niewidomych.

11:00-17:00 Strzelanie z broni laserowej.

11:00-17:00 Uczymy się pisma Braille’a – Smart Brailler.

13:00-17:00 Kącik kulinarno-barmański.

CZĘŚĆ XI – Wydarzenia towarzyszące Konferencji (Sala Starzyńskiego, piętro IV)

11:00-17:00 Jak wyglądać pięknie – wizaż.

11:00-17:00 Stoisko gier planszowych – pokazy i turnieje.

15:00-17:00 Catering.

Komentarze

komentarze