REHA FOR THE BLIND IN POLAND – Zaproszenie

ŚWIAT DOTYKU, DŹWIĘKU I MAGNIGRAFIKI

WIELKIE SPOTKANIE NIEWIDOMYCH, NIEDOWIDZĄCYCH I ICH BLISKICH

XIII edycja międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND (REHA) pod hasłem: „Jak widzieć więcej – medycyna, technologia i rehabilitacja idą nam z pomocą”

Pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

Konferencję objęli swoim patronatem również:

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosław Duda

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Teresa Hernik

Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz

W imieniu władz, pracowników oraz wolontariuszy Fundacji Szansa dla Niewidomych, około 700 naszych partnerów z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Polskim Związkiem Niewidomych oraz Specjalnymi Ośrodkami Szkolno-Wychowawczymi na czele, serdecznie zapraszamy na kolejną edycję konferencji REHA, która ponownie odbędzie się w gmachu Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy – 3 i 4 grudnia 2015 r.

Nasza idea dotycząca nowoczesnej rehabilitacji inwalidów wzroku i dostosowywania otoczenia do ich potrzeb jest niezmiennie ważna i aktualna, zmienia się jednak nasza działalność, sposoby osiągania naszych celów oraz sama konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND. W roku 2992, kiedy powstawała Fundacja Unia Pomocy Niepełnosprawnym Szansa, o zmienionej kilka lat temu nazwie na bardziej adekwatną dla naszej działalności: Fundacja Szansa dla Niewidomych, mimo, że żyliśmy już w nowym komputeryzującym się świecie, nie przychodziło nam do głowy, że ten świat zmieni się aż tak bardzo. Wtedy tylko niektórzy z nas posiadali mówiące komputery. Niemal nikt nie dysponował brajlowskimi urządzeniami, stacjonarnymi elektronicznymi powiększalnikami obrazu, cyfrowymi odtwarzaczami dźwięku. A teraz? Nad sytuacją niewidomych i niedowidzących pracowało w tym czasie wiele tysięcy specjalistów, w wyniku czego chyba każdy niewidomy ma syntezator mowy, używa mniej lub bardziej rozbudowany zestaw urządzeń mówiących. Niedowidzący mają obok siebie i obok zwykłych lup optycznych, w domu, w szkole lub w pracy powiększalniki elektroniczne. Niewidomi oglądają uwypuklone obrazy, a właściciele obiektów publicznych zrozumieli, że ich nieruchomości muszą być dostępne dla wszystkich. Trudno się dziwić, że nasza Fundacja razem z jej programem działania muszą się zmieniać. A REHA musi nadążyć za tymi zmianami.

W roku 1999, kiedy odbyła się pierwsza edycja REHY. Była to dosyć skromna sesja merytoryczna i wystawa tyfloinformatyczna, w której wzięło udział zaledwie ośmiu wystawców i około 600 uczestników. Kilka lat później nasze spotkanie zostało wzbogacone o koncerty z udziałem wybitnych muzyków niewidomych i widzących i specjalne atrakcje przeznaczone głównie dla młodzieży. W następnych latach zainteresowaliśmy się krajoznawstwem i turystyką oraz ich wykorzystaniem dla rehabilitacji naszych beneficjentów. Zaprezentowaliśmy bezwzrokowe dyscypliny sportu, a wśród nich autorskie projekty Fundacji, na przykład towarzyski, integracyjny ping-pong dla niewidomych. Udało się wzbogacić konferencję o różnorodne inicjatywy: turnieje, zabawy, spotkania itd. Coraz więcej gości konferencji może liczyć na bezpłatny nocleg i poczęstunek. W sesji merytorycznej biorą udział wybitne osobistości: politycy, przedstawiciele władz i najwybitniejsi eksperci. Przyjeżdża do nas Święty Mikołaj i rozdaje prezenty. Gdy w pierwszej edycji konferencji wzięło udział kilkaset osób, teraz przybywa na nią około 2500 osób. Przyjeżdża do nas „cały świat” – od Japonii do USA, poprzez takie kraje jak Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Arabię Saudyjską, Izrael, Kenię, Maltę, Tunezję, nie mówiąc o krajach europejskich. Dzięki tym i innym przedsięwzięciom prezentujemy niewidomym i niedowidzącym szanse i możliwości, które mogą się stać ich udziałem, a widzącym ich świat – świat dotyku, dźwięku i magnigrafiki.

W okresie 23 lat działalności Fundacji i 16-letniej historii konferencji, Szansa dla Niewidomych osiągnęła wiele sukcesów. Nasza organizacja i jej przedstawiciele otrzymali wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Opolska Niezapominajka, Człowiek bez barier, Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, czy Super Lodołamacz. Wśród nich są zarówno wyróżnienia przyznane nam przez władze, jak i przez nasze środowisko. Te ostatnie są najważniejsze, gdyż potwierdzają wysoką jakość naszej pracy.

Co nowego w tym roku?

Na wniosek naszych gości organizujemy nieco krótszą sesję merytoryczną oraz znacznie więcej otwartych paneli dyskusyjnych. Oprócz tematów zaproponowanych przez nas, przedstawimy tematy zgłoszone przez Państwa, a zgłaszać je mogą dosłownie wszyscy. Pragniemy, by to środowiskowe spotkanie stało na wysokim merytorycznym poziomie i było jak najciekawsze. REHA jest przecież naszym wspólnym dziełem!

Program REHA wraz z krótkimi komentarzami

Dzień 1 – 3 grudnia czwartek

11:00 – Otwarcie Konferencji – Marek Kalbarczyk, społeczny Prezes Fundacji

11:05 – Wystąpienia gości specjalnych. Trwają ustalenia, kto do nas przybędzie. Co roku są to wybitni goście, zatem trudno sądzić, że w tym roku będzie inaczej. Czekamy na potwierdzenie ich przybycia. Poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej oraz w kolejnych materiałach konferencyjnych.

11:35 – IDOLE 2015 (w kategoriach: Środowisko, Media, Urząd, Edukacja, Firma/Instytucja). To Państwo zgłaszają kandydatów, a następnie na nich głosują. Fundacja organizuje co roku dwie formy głosowania: w wymienionych wyżej kategoriach przed konferencją poprzez internet, telefonicznie, listownie lub mailowo oraz w kategoriach dotyczących wystawców na samej konferencji poprzez wrzucenie głosu do urny. Państwa głosy są brane pod uwagę przez Kapitułę Konkursu, w której skład wchodzą idole z poprzednich lat.

Sesja merytoryczna

12:00 – Medycyna w służbie przywracania widzenia

12:20 – Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku

12:40 – Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo – antidotum na ich izolację

13:00 – „Warszawa w wirtualnym świecie i praktyce” – wystąpienie przedstawiciela Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa

13:15 – Wieści z kraju i ze świata – Nowości na rynku tyfloinformatycznym i IT – wystąpienia wystawców

14:00 – Zaśpiewają podopieczni fundacji „Przyjaciele”

14.30 – Manifestacja środowiska pt. „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas?” (Spotkanie na Placu Defilad 1, przed głównym wejściem PKiN)

15:00 – 16:15 – Panel dyskusyjny I Medycyna w służbie przywracania widzenia

 • najnowsze osiągnięcia światowej medycyny w zakresie ratowania i przywracania widzenia
 • komórki macierzyste już przywracają wzrok
 • rozwój oftalmologii i innych, pokrewnych dziedzin medycyny

16:20 – 17:50 – Panel dyskusyjny II Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku

 • najnowsze technologie w służbie niewidomych i słabowidzących
 • społeczna i ekonomiczna sytuacja niewidomych
 • sprawni dzięki maszynom?

16:00 – 18:00 Pokaz filmu z audiodeskrypcją

18:00 – Muzyka łączy wszystkich: Koncert Grzegorza Wilka

15:00 – 18:00 – Konferencyjne atrakcje, m.in.:

 • Konkurs Mapa Europy i konkurs tyflograficzny
 • Pokaz gry Blind Football
 • Turnieje gier planszowych: Reversi, Chińczyk, Warcaby i gra Nguyen Van
 • Gabinet Dotyku i Dźwięku
 • Turniej strzelectwa bezwzrokowego
 • Turniej tenisa stołowego dźwiękowego i ping-ponga dla niewidomych
 • Tandem jest najfajniejszym rowerem
 • Św. Mikołaj

15:00 – Catering

15:00 – 18:00 – Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja działalności instytucji i organizacji pozarządowych

15:00 – 18:00 – Swoje mistrzostwo zaprezentuje nam Tadeusz Pięta. W pierwszym dniu spotkania, o godzinie 14.00, kiedy to zakończy się sesja merytoryczna, śpiewać będzie dla nas dwójka podopiecznych fundacji „Przyjaciele”. To pierwsza z przygotowanych przez nas atrakcji, która odbędzie się na głównej sali im. Marii Skłodowskiej-Curie. Oto kilka słów o tej sławnej fundacji. Główne jej cele, to:

 • edukacja i uwrażliwienie bardzo młodych ludzi na sprawy i problemy osób niepełnosprawnych
 • poszukiwanie młodych, utalentowanych osób niepełnosprawnych i kształcenie najzdolniejszych
 • ustawiczne wspieranie podopiecznych i czuwanie nad ich rozwojem artystycznym
 • pomoc i wszelkie działania umożliwiające godne i satysfakcjonujące współuczestniczenie tych osób w życiu społecznym i kulturalnym.
 • http://www.przyjaciele.org.pl/

Koncert wybitnego artysty

Grzegorz Wilk został m.in. laureatem programu „Szansa na sukces” w 1998 r., a w roku 2002 – programu „Droga do Gwiazd”. W latach 2004–2006 był solistą i aktorem wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Jako solista oratoriów Piotra Rubika, Grzegorz Wilk śpiewał w największych salach USA i Kanady podczas kilku międzynarodowych tournée. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Włodzimierzem Korczem i Jackiem Cyganem. Jest wokalistą najpopularniejszych telewizyjnych programów rozrywkowych, m.in.: „Jaka to melodia” w TVP1 i “Szymon Majewski Show” w TVN. Jego fonografia obejmuje kilkanaście płyt.

Co zaśpiewa dla naszych gości? Artysta przekazał nam listę utworów, które najprawdopodobniej zaśpiewa:

 • „Always On My Mind” – E. Presley
 • „Będziesz moją panią” – Marek Grechuta
 • „Pod papugami” i „Jednego Serca” – Czesław Niemen
 • „Feel” – Robbie Williams
 • „Jailhouse rock” – E. Presley
 • „Stand By Me” – Ben E. King
 • „Unchain my Heart” – Joe Cocker
 • „Wonderful World” – L. Armstrong
 • „Strażnik raju” – Rubik, Wilk
 • „Wicked game” – Chris Isaac
 • „New York, New York” – Sinatra
 • „Everything I Do” – Brian Adams
 • I kilka piosenek autorskich:
 • „Zamknięta na klucz”
 • „Nie będę po Tobie płakał”
 • „Czekaj na mnie”
 • „Kilka ważnych słów”
 • „Syrop na miłość”.

W ramach prezentacji wikliniarskich, wspólnie z mistrzem tego fachu, wytworzymy kilka produktów z wikliny. Niezależnie od tego, jak się one nam udadzą, zostaną dla nas i będą wykorzystane jako nagrody w fundacyjnych konkursach. Zapewniamy, że produkty pana Tadeusza Pięty są arcydziełami. W końcu nie za darmo dostaje się nagrody na rozmaitych wikliniarskich konkursach. Będziemy mieli okazję poćwiczyć nasze umiejętności w tej dziedzinie również drugiego dnia konferencji.

Dzień 2 – 4 grudnia piątek

10:00 – 11.20 Panel dyskusyjny III Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo. Antidotum na ich izolację

 • sposoby i możliwości rehabilitacji niepełnosprawności wzrokowej
 • wpływ otoczenia na integracyjne szanse niewidomych

11:30 – 12:50 Panel dyskusyjny IV Brajl w nowoczesnej formie

 • nowocześnie piszemy i czytamy w systemie brajlowskim
 • matematyka również dla niewidomych
 • brajlowskie nuty i specjalistyczne oprogramowanie dla muzyków

13:00 – 14:00 Panel dyskusyjny V Dostosowanie otoczenia niezbędne dla osób źle widzących, a pomocne dla wszystkich

 • udźwiękowienie otoczenia: od najprostszych urządzeń mówiących do multimedialnych terminali informacyjnych
 • ubrajlowienie otoczenia: brajlowskie książki, monitory i drukarki, wypukłe ryciny, plany i mapy
 • magnigrafika: powiększona i kontrastowa grafika

10:00 – 11:20 Panel dyskusyjny VI Sytuacja naszego środowiska

 • osoby niewidome i niedowidzące a władze i dedykowane im systemy wsparcia
 • czy nasze środowisko jest już zintegrowane z resztą społeczeństwa
 • wspólne działanie – Dialog Niewidomi Razem

11:30 – 12:50 Panel dyskusyjny VII Nowości technologiczne z zagranicy

13:00 – 14:00 Panel dyskusyjny VIII Nowości technologiczne z kraju

10:00 – 13:00 Panel dyskusyjny IX Tematy wybrane w internetowym głosowaniu

10:00 – 18:00 – Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna. Urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja działalności instytucji i organizacji pozarządowych

14.00 – 15.00 Spektakl teatralny pt.: „Podaj Dłoń”.

15.30 – Pokaz Gry Blind Football

14:00 – 16:00 – Swoje mistrzostwo ponownie zaprezentuje Tadeusz Pięta.

14:00 – 18:00 – Atrakcje – kontynuacja z dnia pierwszego

14:00 – Catering

Spektakl specjalnie dla naszych gości

Po raz pierwszy w historii konferencji REHA wystawimy sztukę pt.: „Podaj Dłoń”. W rolach głównych wystąpią: Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak. Jest to spojrzenie na historię oczyma współczesnego człowieka, odkrycie na nowo korzeni, o których często zapominamy. Anna i Piotr Lubienieccy to kochające się małżeństwo. Anna miała niezwykłą, pełną uśmiechu babcię, którą uwielbiały wszystkie wnuki. Dzięki jej opiece potrafią widzieć w życiu to, co dobre. Pół roku po śmierci babci, Anna i jej mąż Piotr mają za zadanie posprzątać dom po zmarłej babci. Podczas porządków trafiają na wstrząsające dla nich odkrycie: odnajdują zapiski babci z czasów wojny oraz listy dziadka, którego nigdy nie poznali i o losie, którego babcia nigdy nie wspominała. Okazuje się, że nie znali tak naprawdę babci i dziadka. To, co przeczytali, zmienia ich życie. Dowiadują się, jak wiele przecierpieli na zesłaniu ich bliscy. Syberia nabierze dla nich nowego znaczenia. To już nie nudna historia z podręczników, to życie, którego częścią są oni sami.

Pokaz Gry Blind Football

Zespoły liczą po pięciu zawodników, gdzie wszyscy prócz bramkarza mają zasłonięte oczy, a następnie nałożone opaski tak, by każdy (niezależnie od tego, jaką ma dysfunkcję wzroku) miał równe szanse.

Ostatnio polskie drużyny wygrały aż trzy turnieje międzynarodowe, pokonując m.in. drużyny z Pragi, Brukseli i z Niemiec.

Najwyższy czas zaprezentować ten specjalny sport naszym gościom.

REHA jest wydarzeniem medialnym. Spodziewamy się przedstawicieli stacji radiowych i telewizyjnych, gazet codziennych i wydawnictw specjalistycznych. W roku ubiegłym o konferencji przeczytać można było w prasie ogólnopolskiej, na wielu portalach internetowych oraz usłyszeć w radiu. W tym roku patronatem medialnym objęła konferencję stacja TVP Info.

Konferencja będzie transmitowana przez Internet i obejmie zasięgiem nie tylko Polskę. Relacjonowane będą wygłaszane referaty, wystąpienia panelowe, wywiady z gośćmi i uczestnikami w trzech językach: polskim, rosyjskim i angielskim.

Konferencyjne rekordy:

 • 52 wystawców z całego świata,
 • 2600 uczestników,
 • 22 krajów, z których przybyli do nas goście.

Konkurs IDOL 2015

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym w następujących kategoriach:

IDOL ŚRODOWISKA. To osoba, której postawa i działalność są wzorem dla innych, która osiągnęła godny podziwu sukces, imponuje innym, dobrze zrehabilitowana, ma znakomite wyniki w nauce, pracy i w życiu osobistym. Idolem środowiskowym może być również osoba pełnosprawna, która poświęciła się dla naszego środowiska, pracuje na jego rzecz, walczy o jego prawa, pomaga osiągać sukcesy innym osobom i instytucjom związanym z naszym środowiskiem.

IDOL – PRODUKT DLA NIEWIDOMYCH. To głosowanie na najciekawszy produkt przeznaczony dla niewidomych, zaprezentowany na wystawie towarzyszącej konferencji REHA 2015,

IDOL – PRODUKT DLA SŁABOWIDZĄCYCH. To głosowanie na najciekawszy produkt dla niedowidzących zaprezentowany na wystawie towarzyszącej konferencji REHA 2015

IDOL – FIRMA. Którą firmę uważamy za najlepszą w roku 2015?

(Zgłoszeń produktów dokonują sami wystawcy. Zgłoszenie należy przesłać do 10 listopada 2015 na adres idol@szansadlaniewidomych.org.) Każdy wystawca bierze udział w Konkursie na najlepszą Firmę Roku automatycznie. Zwycięzcy w tych konkursach otrzymują statuetki Idola, za zajęcie trzech pierwszych miejsc wręczamy dyplomy. Zwycięzcy wyłaniani są w trakcie konferencji. Zwiedzający wystawę mogą wypełnić numerowane karty do głosowania. Będą one rozdawane przy wejściu do sal wystawowych oraz na stanowisku Fundacji Szansa dla Niewidomych. Urna na głosy będzie obok naszego stanowiska.

IDEALNY URZĘDNIK/URZĄD. W wielu miejscach niewidomi i niedowidzący czują się dyskryminowani. Szukamy urzędników i urzędów, w których jesteśmy przyjmowani przyjaźnie i kompetentnie.

PRZEDSTAWICIEL MEDIÓW. Czasem niewidomi pojawiają się w mediach, ale przede wszystkim jako ciekawostka. Tymczasem chcemy inaczej. Wybieramy medium lub jego przedstawiciela, którzy rozumieją nasze środowisko i potrafią przedstawić nasze problemy społeczeństwu i władzom.

PLACÓWKA OŚWIATOWA LUB JEJ PRZEDSTAWICIEL. Jak uczy się niewidomych i słabowidzących w szkołach i na uczelniach? Czy mają szansę zdobyć dobre wykształcenie i znaleźć pracę? Czy otacza się ich prawdziwą i nowoczesną opieką? Czy mają do dyspozycji niezbędne oprzyrządowanie i podręczniki? Poszukujemy takich placówek i nauczycieli, którzy wiedzą, jak pomagać niewidomym i słabowidzącym.

FIRMA LUB INSTYTUCJA PRZYJAZNA NIEWIDOMYM I SŁABOWIDZĄCYM. Wybieramy firmę lub instytucję, która świadcząc usługi lub wytwarzając produkty dla wszystkich klientów (względnie obywateli), najlepiej przygotowała się do przyjęcia niewidomych i słabowidzących, doprowadziła do tego, by jej towary lub usługi były dla nich w pełni dostępne.

(W powyższych kategoriach głosowanie odbywa się przed konferencją za pośrednictwem internetu. Każdy może zgłosić swoich kandydatów, którzy wezmą udział w konkursie. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokona Kapituła Konkursu IDOL, a głosy internatów stanowią podstawę dla jej decyzji.)

Dojazd na Konferencję REHA

Pałac Kultury i Nauki znajduje się w samym centrum miasta, dlatego zarówno na Manifestację, jak i Konferencję można dojechać z wielu miejsc w Warszawie w dogodny sposób. W bliskim sąsiedztwie PKiN jest zarówno stacja metra Centrum, jak i Dworzec Centralny, dworzec Warszawa Śródmieście, przystanki autobusowe i tramwajowe.

Konferencja REHA for the Blind in Poland odbędzie się na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Na Sesję merytoryczną i inne punkty programu konferencji należy kierować się do wejścia głównego, od strony ulicy Marszałkowskiej, czyli głównego wejścia PKiN.

– Z Dworca Centralnego: należy skierować się w stronę ul. Emilii Plater, przejść przez nią przejściem naziemnym lub podziemnym, kierować się na wschód wzdłuż Alej Jerozolimskich mijając PKiN po lewej stronie, po przejściu około 300 metrów należy skręcić w lewo i po około 200 metrach skierować się do schodów przed głównym wejściem.

– Z Lotniska Chopina: pociągiem, linia S2, ze stacji Lotnisko Chopina do stacji Warszawa Śródmieście lub autobusem linii 175 do przystanku Centrum.

– Z dworca Warszawa Śródmieście: należy wyjść z peronu wschodnim wyjściem i skierować się na północ, po przejściu około 200 metrów należy skierować się do wejścia PKiN w kierunku zachodnim.

– Z metra – stacja Centrum: należy wyjść ze stacji i podziemi północnym wyjściem, a następnie udać się na zachód prosto do wejścia PKiN.

– Autobusami linii 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 227, 422, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 525: należy wysiąść na przystanku Centrum.

– Tramwajami linii 4, 7, 8, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35: należy wysiąść na przystanku Centrum.

Wierzymy, że tegoroczna REHA będzie fascynującym spotkaniem dla każdego. Zapraszamy na stronę:

www.szansadlaniewidomych.org

gdzie znaleźć można szczegółowe informacje o Konferencji i towarzyszących jej atrakcjach. Zachęcamy też do polubienia nas na portalu Facebook:

www.facebook.com/SzansaDlaNiewidomych

W razie pytań prosimy o kontakt:

email: reha_in_poland@szansadlaniewidomych.org

telefony:

22 827 16 18 lub 22 818 72 31

22 510 10 99

602 662 762

Komentarze

komentarze