Obchody 20-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych. Gala w Galerii Porczyńskich

To niezwykłe, że czas tak szybko biegnie. Zanurzeni w codzienności nie odczuwamy jego upływu, czasem tylko przystajemy na moment, aby dokonać podsumowań i uśmiechnąć się w zadumie, myśląc o nieubłaganym ruchu wskazówek. Jest niezwykłym świętem móc obejrzeć się za siebie i dokonać odkrycia, że przez wiele minionych lat stało się tak dużo dobrego, większość zmian dokonała się na lepsze, a wyrastająca przed nami przyszłość jest pełna optymizmu. W takiej właśnie niezwykłej atmosferze odbyły się uroczyste obchody 20-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych.

24 października wiele osób niewidomych i słabowidzących podążało w kierunku Galerii Porczyńskich przy Placu Bankowym w Warszawie, gdzie odbyła się uroczysta gala na cześć 20-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych. Miejsce wydarzenia było wprost fantastyczne! Ogromne, przestronne sale, ściany przyozdobione pięknymi obrazami. Dzieła zgromadzone w Galerii idealnie podkreślały uroczystość jubileuszu, a ciężar pięknych złotych ram, w które oprawione są malarskie dzieła, dodaje pomieszczeniom przepychu, uzupełniały uroczystą atmosferę. Warto wspomnieć, że inna nazwa Galerii Porczyńskich to: Muzeum Kolekcji Jana Pawła II.

Kiedy wszyscy zgromadzeni zajęli już miejsca, rozpoczęła się uroczystość. Poprowadził ją członek Rady Patronackiej Fundacji – Janusz Mirowski. Galę otworzyła przemowa społecznego prezesa Fundacji Szansa dla Niewidomych – Marka Kalbarczyka. Nie sposób nie napisać paru słów o tym wyjątkowym człowieku. Marek Kalbarczyk to twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy. Jest absolwentem wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Był szefem sekcji uczących się niewidomych, która pomagała młodzieży zdobyć wykształcenie. Napisał podręczniki do matematyki i zaadaptował kilkadziesiąt matematycznych podręczników dla niewidomych uczniów, napisał również wiele książek dla niewidomych pomagających im osiągnąć sukces. Założył firmę Altix i stworzył Fundację Szansa dla Niewidomych. Pan Marek chętnie udziela się medialnie – prowadził program telewizyjny o niepełnosprawnych pt.: „Razem czy osobno”. Był współautorem jednego z filmów Andrzeja Fidyka: „Na przekór stereotypom” poruszającego tematykę możliwości zrehabilitowanych niewidomych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. „Człowiek bez barier” i „Superlodołamacz”.

Wystąpienie rozpoczynające galę było inspirujące i pełne refleksji. Cóż innego oczekiwać, gdy przemawiał człowiek o tak bogatym i wieloletnim doświadczeniu?

Uroczystość 20-lecia była świetną okazją, aby docenić działalność na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Wyróżnione zostały osoby oraz instytucje, które bezinteresownie działają, aby inwalidzi wzroku mogli się czuć pełnoprawnymi i aktywnymi członkami społeczeństwa. Fundacja przyznała trzydzieści wyróżnień. W ten sposób zostały docenione m.in. TVP Info, TVP Historia, program „Jeden z dziesięciu”, radia: Roxy i Wnet, Teatr Polskiego Radia, dyrektor Mazowieckiego Oddziału PFRON – Elżbieta Bogucka, dyrektor Biblioteki Centralnej PZN – Monika Cieniewska i wielu innych.

Oprócz części oficjalnej Fundacja Szansa dla Niewidomych zaserwowała Gościom nie lada ucztę dla ciała i ducha! I nie chodzi tutaj tylko o pyszny poczęstunek, którym mogli raczyć się zgromadzeni. Galę uświetnił koncert Janusza Skowrona. Ten znakomity, niewidomy jazzman uświadamia, że niepełnosprawność nie musi stać na drodze międzynarodowej sławie. O Panu Januszu można przeczytać w notce biograficznej znajdującej się obok. Zgromadzona publiczność była urzeczona koncertem.

Czymże jednak byłoby świętowanie bez elementu sportowego! Tym bardziej, że Fundacja wspiera wszystkie inicjatywy związane z aktywnością fizyczną, wierząc, że droga do rehabilitacji wiedzie również przez sport. Goście Fundacji mogli podziwiać i uczestniczyć w grze w ping-ponga dla niewidomych i… strzelectwie. Tak! Bezwzrokowe strzelectwo i tenis stołowy istnieją! O tych niezwykłych odmianach sportu mogą przeczytać Państwo w artykule „Atrakcje towarzyszące REHA FOR THE BLIND® IN POLAND”. Tam zostały opisane dokładnie wraz z zasadami, które obowiązują podczas takich sportowych rozgrywek. Liczymy na to, że osobiście poznają je Państwo pojawiając się na X edycji Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND. Jak sami Państwo widzą, rok 2012 ma charakter rocznicowy. Mamy nadzieję, że będą Państwo świętować razem z nami!

Komentarze

komentarze