KULTURALNY ERUDYTA Inspiruje Rozwija Uczy

„Kulturalny Erudyta” jest to quiz edukacyjny, stworzony z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Zawiera on wiele różnorodnych pytań z dziedziny kultury, nauki i sztuki. Projekt został zrealizowany w ramach programu Akademia Orange, w którym wzięła udział Fundacja Szansa dla Niewidomych. Pomysłodawcą gry jest Pan Marek Kalbarczyk, a projektantem oprogramowania Pan Michał Bałamut z firmy Altix. Wraz z partnerami, w tym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niedowidzących nr 8 w Warszawie przy ul. Koźmińskiej 7, udało się nam stworzyć grę dla wszystkich dzieci, nie tylko z dysfunkcją wzroku. Nauczyciele ze szkoły pomagali sprawdzać poprawne działanie gry oraz plansze. Końcowym etapem naszego projektu było zorganizowanie konkursu, w którym wzięło udział 40 uczniów z gimnazjum i liceum OSW nr 8. Zwycięzcami zostali 3 uczniowie, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów w określonym czasie. Konkurs okazał się najlepszym sprawdzianem dla naszej gry. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników oraz nauczycieli, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem w jego realizację.

Jest to pierwsza taka gra, w którą można grać zarówno na komputerze PC z systemem Windows, jak również na telefonie komórkowym posiadającym system operacyjny Symbian Series 60, a także dostęp do internetu. Oczywiście zachęcamy do skorzystania z obu wersji. Quiz będzie działał tak samo niezależnie od tego, które z wymienionych urządzeń wybierzemy.

Aby spróbować swoich sił, wystarczy wejść na stronę internetową www.erudyta.szansadlaniewidomych.org. Następnie należy zarejestrować się i pobrać grę na swój komputer lub telefon komórkowy i nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć wspaniałą zabawę. Dzięki syntezatorowi mowy jest to gra w pełni udźwiękowiona. Możemy wybrać

1 z 2 dostępnych głosów: „Jana” firmy Altix albo „Krzysztofa” firmy Loquendo. Dzięki opcji powiększenia obrazu oraz zmiany kontrastu swobodnie mogą grać w nią również osoby słabowidzące. Quiz ma 3 poziomy trudności: początkujący, średniozaawansowany oraz zaawansowany. Mamy też do wyboru aż 20 grup tematycznych. Zależnie od tego, jaki poziom trudności wybierzemy, nasze poprawne odpowiedzi będą punktowane odpowiednio po 1 (poziom dla osób początkujących), 2 (poziom średniozaawansowany) lub 3 punktach (poziom zaawansowany).

Wybierając poziom dla początkujących oraz grupę tematyczną np. Wszechświat, po kliknięciu polecenia „zatwierdź”, rozpoczniemy ekscytującą grę z pierwszymi pytaniami. Gdy zostanie zadane nam pytanie: „ Do podanych pojęć dopasuj ich opisy”, po lewej stronie pojawiają się nazwy np. Merkury, natomiast w prawym oknie odpowiedzi, które musimy poprawnie dopasować. W tym przypadku poprawną odpowiedzią jest: „ Najmniejsza, najbliższa Słońca planeta”. Gdy dopasujemy wszystkie nazwy do ich opisów, program wyświetli, jaką ilość punktów zdobyliśmy w tym zadaniu. Ponadto możemy na bieżąco sprawdzać łączną ilość punktów, które zostały zdobyte podczas gry oraz miejsce, na którym aktualnie się znajdujemy w rankingu.

Gra jest bardzo prosta w obsłudze, po tabelach można poruszać się za pomocą klawiszy, strzałek i myszki (wersja na komputer) lub dżojstika (wersja na telefon komórkowy). Każdy z graczy posiada swój indywidualny login oraz hasło dostępu do gry, dzięki temu kolejny uzyskany przez nas wynik będzie doliczany do wcześniej zdobytych już punktów.

To nie koniec atrakcji, jakie czekają na graczy. Logując się na stronę internetową quizu „Kulturalny Erudyta” istnieje możliwość sprawdzania na bieżąco listy rankingowej 50 najlepszych graczy, uzyskania informacji, kto zdobył największą ilość punktów oraz jaki jest najwyższy wynik w danej chwili. Można również dodawać własne plansze z zadaniami, co pozwoli każdemu rozwijać grę zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Wystarczy dodać na stronie internetowej gry nową tabelę, a administrator strony zweryfikuje nasz pomysł i zatwierdzi go.

Kulturalny Erudyta jest grą, która niesamowicie „wciąga”, chciałoby się w nią grać bez końca, dzięki czemu liczba aktywnych graczy wciąż się zwiększa. Dzięki niej możemy sprawdzać i poszerzać swoją wiedzę z wielu dziedzin. Zapraszamy do zabawy i nauki dzieci, młodzież, studentów oraz osoby dorosłe!

Zachęcamy do nauki poprzez zabawę i czekamy na kolejne pomysły tablic tematycznych!

Komentarze

komentarze