Futbolowe mistrzostwa Europy niewidomych

W dniach 22 – 29 sierpnia, w Hereford w Wielkiej Brytanii odbywały się IBSA Blind Football European Championships 2015. W futbolowych mistrzostwach Europy niewidomych uczestniczyło 10 drużyn: Belgia, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rosja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Organizatorem mistrzostw była IBSA (International Blind Sport Association) – Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych. Nadzorowanymi przez organizację dziedzinami sportu dla osób z dysfunkcją wzroku są m.in.: piłka nożna, kolarstwo tandemowe, judo, lekkoatletyka czy narciarstwo alpejskie. IBSA ma swoją siedzibę w Hiszpanii. Jest organizatorem wielu międzynarodowych imprez sportowych z udziałem niewidomych zawodników. Prezydentem IBSA jest obecnie Michael Barredo.

Mistrzostwa w Hereford

Gospodarzem tegorocznych IBSA Blind Football European Championships było rolnicze miasteczko Hereford (ok. 54 tys. mieszkańców), położone w hrabstwie ceremonialnym Herefordshire, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Wye, w Wielkiej Brytanii. W mieście znajduje się m.in. kwatera główna elitarnej jednostki armii brytyjskiej – Special Air Service. Miasto ma również tradycje sportowe – w 1978 odbyły się tu pierwsze żużlowe mistrzostwa Europy na torze trawiastym.

Zasady futbolu dla niewidomych

Gra w piłkę nożną niewidomych odbiega od tej tradycyjnej jeśli chodzi o zasady. Różnice polegają m.in. na tym, iż przestrzeń boiska jest ograniczona specjalnymi bandami. W odróżnieniu od tradycyjnej piłki nożnej połowy meczu trwają 25 minut. Choć więc łączny czas gry to 50 minut, gdy w trakcie meczu mają miejsce przerwy, ze względu na doliczany przez sędziów czas, mecz może de facto trwać znacznie dłużej. Zamiast standardowej, piłkarskiej jedenastki, drużyny liczą pięciu zawodników. Gra w piłkę nożną niewidomych różni się też od gry widzących pewnymi szczegółami, wynikającymi ze specyfiki niepełnosprawności zawodników. Grają oni piłką wydającą dźwięk, zazwyczaj jest to dźwięk dzwonka. Dla wyrównania szans niewidomych i niedowidzących wszyscy zawodnicy poza bramkarzem mają oczy zasłonięte opaskami. Tuż za bandami znajdują się przewodnicy drużyn, którzy pomagają zawodnikom odnaleźć się na boisku. Osoby zbliżające się do piłki krzyczą „voy”, co po hiszpańsku znaczy „idę”. Zawodnik, który jest w posiadaniu piłki nie używa tego słowa, jako że dzwoniąca piłka sygnalizuje jego pozycję. Za bramkami przeciwnych drużyn stoją kolejni dwaj przewodnicy, naprowadzający piłkarzy atakujących bramkę, oznajmiający ich pozycję, odległość od bramki oraz ilość zawodników przeciwnej drużyny, stojących na ich drodze. Ze względu na to, że niewidomi gracze lokalizują piłkę, wsłuchując się w jej dźwięk, podczas meczu publiczność obowiązuje zachowanie ciszy. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest moment strzelenia gola – wówczas aplauz jest dozwolony.

Sponsorzy

Tegoroczne IBSA Blind Football European Championships sponsorowali: Royal National College for the Blind, The Chapel, Gardner Hall, ThePoint4.

Podsumowanie

Choć polska reprezentacja futbolu dla niewidomych nie odniosła sukcesów w tych rozgrywkach, idea mistrzostw wydaje się być doskonałym sposobem popularyzowania aktywności fizycznej osób z dysfunkcją wzroku i zdrowej rywalizacji sportowej, a ten rodzaj futbolu pozwala im przynajmniej częściowo poczuć emocje towarzyszące tradycyjnej piłce nożnej.