Atrakcje towarzyszące REHA FOR THE BLIND® IN POLAND

Fundacja Szansa dla Niewidomych – organizator Międzynarodowej Wystawy i Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND – przygotowała specjalnie dla Państwa dodatkowe atrakcje i rozrywki.

Podczas tegorocznej Konferencji będą mogli Państwo:

 • zapoznać się z urządzeniami i programami, o których jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło;
 • uczestniczyć w rozdaniu prestiżowych statuetek „Idol 2012”;
 • skorzystać z porad kosmetycznych i stylistycznych przygotowanych dla osób niewidomych;
 • wziąć udział w turnieju ping-ponga dla niewidomych;
 • wygrać ciekawą nagrodę w jednym z konkursów w Gabinecie Dotyku i Dźwięku;
 • uczestniczyć w warsztatach gitarowych dla niewidomych;
 • wziąć udział w projekcji filmów „Epoka Lodowcowa 4” i „Sherlock Holmes: Gra Cieni” z audiodeskrypcją;
 • wysłuchać niesamowitego koncertu Mieczysława Szcześniaka;
 • i wiele innych.

Kilka słów o atrakcjach

WYSTAWA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

Jest to największa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Wschodniej i Środkowej wystawa sprzętu rehabilitacyjnego i oprogramowania przeznaczonego dla inwalidów wzroku. Odbędzie się ona pod hasłem „Świat dotyku i dźwięku”. Na wystawie obok producentów, różnorodnych firm, zaprezentują się organizacje społeczne, fundacje,

instytucje związane z tym środowiskiem, uczelnie, szkoły. Zobaczymy programy powiększające obraz, brajlowskie monitory, drukarki i notatniki, niesamowite urządzenia i programy mówiące, sprzęt służący udźwiękowieniu otoczenia oraz urządzenia odtwarzające, wypukłą grafikę.

KREACJA WIZERUNKU. NAUKA MAKIJAŻU

Bezpłatne porady dotyczące kreowania swojego wizerunku połączone z nauką makijażu. Taka tematyka co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Panowie będą mogli skorzystać z porad dotyczących doboru garderoby, a na Panie czeka możliwość poznania sztuki idealnego makijażu.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO WG ZASAD MARKA KALBARCZYKA

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Turnieju Tenisa Stołowego, którego finał odbędzie się podczas X edycji Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND w Warszawie, w dniach 6-7 grudnia 2012 r.

Zasady gry:

Co jest potrzebne by grać? Do gry potrzebny jest zwykły stół do tenisa stołowego bez siatki przedzielającej go na dwie połowy, dwie paletki i zwykłe piłeczki do ping-ponga. Jak w zwykłym tenisie stołowym, na obu końcach stołu gra jeden gracz. W jednej rozgrywce biorą udział dwie osoby. Zawodnicy trzymają paletki, którymi odbijają piłeczkę. Niewidomi gracze lub widzący, którzy zdecydowali się grać z zasłoniętymi oczami, posługują się tylko słuchem. Wtedy obowiązują ich zasady dotyczące graczy niewidomych. W przypadku osób widzących, które nie zasłaniają oczu, obowiązują ich trudniejsze zasady, dzięki czemu szanse obu stron (niezależnie od tego, czy gracz widzi pole gry, czy nie) są wyrównane. W czasie rozgrywki musi panować względna cisza, tzn. widownia musi tak się zachowywać, by niewidzący gracze słyszeli odbijającą się piłeczkę.

Jak grać? Pierwszy zawodnik odbija paletką piłeczkę. Aby linia, po której leci piłka był zidentyfikowana przez osobę niewidzącą, należy tak ją uderzyć, by odbiła się od stołu co najmniej trzykrotnie. Okazało się, że tyle odbić wystarczy, by możliwe było określenie jej położenia przy pomocy słuchu. Piłeczka musi skakać stosunkowo nisko, na wysokość zbliżoną do rozmiaru paletki, by gracz miał szansę obrony i jej odbicia na drugą stronę. W przypadku mniejszej ilości niż 3 odbicia dla gracza niewidzącego, podający traci punkt. Dla osoby widzącej piłeczka może odbić się tylko raz, w dowolnym miejscu stołu. W tym przypadku kopiujemy zasadę jednego odbicia ze zwyczajnego tenisa. Tak więc gracz podający graczowi niewidzącemu stara się by piłeczka skakała po stole, a ten drugi musi odbić ją raz i stara się, by piłeczka odbiła się na końcu stołu po stronie przeciwnika. Wtedy będzie on miał największe trudności w odbiorze i odbiciu. W obu przypadkach im prędkość piłeczki większa, tym trudniej zdążyć z reakcją.

Gracz niewidomy broni tylko swojego końca stołu, czyli krawędzi od lewego do prawego rogu. Gdy piłeczka lecąca od przeciwnika nie doleci do tej krawędzi lub wyleci poza boczną krawędź, przeciwnik traci punkt. Gdy piłeczka zmieści się na bronionym końcu stołu i nie zostanie odbita, przeciwnik zyskuje punkt. Gracz widzący, który nie ma zasłoniętych oczu, broni większego obszaru – zarówno końcowej krawędzi, jak też części lewego i prawego boku stołu, od jego rogu do punktu leżącego na połowie jego połowy, czyli ćwiartki stołu.

W przypadku zbyt wysokiego odbicia piłeczki do niewidomego gracza, sędzia zarządza powtórzenie podania, chyba że niewidzący gracz zdołał odbić piłeczkę i nie zgłasza reklamacji. W przypadku obu graczy, piłeczka wylatująca na out powoduje utratę punktu przez podającego na rzecz osoby odbierającej. Tak więc gracz widzący ma utrudnienie poprzez zwiększenie pola do obrony, co jednak jest rekompensowane tym, że widzi piłeczkę i jej lot od momentu jej odbicia. Gracz niewidzący potrafi to określić dopiero gdy usłyszy co najmniej trzykrotne odbicie piłeczki od stołu. W sytuacji gdy piłeczka leci na out na stronę gracza niewidzącego, a ten ją odbije, sędzia wstrzymuje grę i przyznaje jemu punkt. W każdym momencie gracz widzący może założyć opaskę lub gogle na oczy i przejść na zasady gry obowiązujące gracza niewidzącego. Punktacja jest dokładnie taka sama jak w zwykłym ping-pongu. Gramy do dwóch wygranych setów, a w secie do wygranych 11 punktów oraz co najmniej dwóch punktów przewagi. Gdy z powodów praktycznych zawody mają ograniczony czas, sędziowie zarządzają inną punktację:

 • jeden set,
 • gra na czas – wygrywa gracz, który zdobył więcej punktów,
 • gra do momentu, w którym pierwszy z graczy uzyskuje określoną liczbę punktów.

Nie jest łatwo grać w tenisa stołowego posługując się słuchem. Potrzebna jest względna cisza i skupienie, by usłyszeć piłeczkę. Trzeba w wyobraźni przetransponować otaczającą gracza przestrzeń dźwiękową na obraz, uzmysłowić sobie tor lotu piłki i trafić w nią w taki sposób, by poleciała na drugi koniec stołu. Przeprowadzone do tej pory zawody wykazały, że zamysł jest ciekawy oraz dosiężny dla wielu chętnych. Dzięki dodatkowemu utrudnieniu widzący gracze mają wyrównane szanse z niewidzącymi. Nie zaobserwowano, by któraś z tych dwóch grup zdobyła w tych zawodach zauważalną przewagę.

Gdy grają widzący, to oni podnoszą piłeczkę z ziemi lub podłogi. Gdy grają sami niewidomi, robią to oni i dają sobie radę. Nie szukają piłeczki, gdy są w towarzystwie widzących, bo mogą oni im pomóc. Poszukiwanie piłeczki przy pomocy słuchu i rąk jest dla niewidomych krępujące. Zabawa wymaga ćwiczeń, aktywności fizycznej, sprawności, sprytu. Służy zdrowiu, elastyczności, a także odchudzaniu. Niewidomi zyskują dzięki tenisowi bardzo wiele, a każdy wygrany punkt przynosi dużo satysfakcji. Opisywany tu projekt gry pozwala na świetną integrację niepełnosprawnych i sprawnych oraz umożliwia zabawę wszędzie tam, gdzie jest dostępny normalny stół do ping-ponga.

GOLF

Gra w golfa jest uważana za sport pełen emocji, rywalizacji, dający spełnienie każdemu graczowi. W jaki sposób jednak można osiągnąć wyżej wymienione cele nie widząc piłki, jej lotu, ani obszaru pola golfowego?

„Zobaczyć golf rękoma” to hasło towarzyszące XI Charytatywnemu Turniejowi Golfowemu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, który odbył się 8 września 2012 r. w Sierra Golf Club w Pętkowicach. Była to kontynuacja zeszłorocznego projektu „Pomóżmy zobaczyć świat rękoma”. Ideą przyświecającą tym turniejom było zgromadzenie środków na stworzenie miniaturowych makiet najważniejszych Trójmiejskich zabytków, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą podziwiać piękno architektoniczne Pomorza za pomocą dotyku.

Udało się już przygotować makietę Gdańskiej Bazyliki Mariackiej, a wkrótce niewidomi odwiedzający Gdańsk będą w stanie podziwiać piękno zabytków takich jak Fontanna Neptuna, Dwór Artusa i Żuraw Gdański, którego makieta powstanie niebawem.

Pomysłodawcą tej inicjatywy był Wacław Laszkiewicz – szkoleniowiec Tokary Golf Club, zawodowy gracz w golfa i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Instruktorów Golfa (PGA Polska), którego pomysł spotkał się z ogromną aprobatą Ewy Redzimskiej – Prezesa Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych. W turnieju odbywającym się 18 września ostatecznie wzięło udział pięciu niewidomych zawodników. Wśród nich trzy panie i dwóch panów: Norbert Odrobina, Justyna Rogowska i Natalia Kalocińska plasujący się na podium oraz Monika Żarczuk i Rafał Charłampowicz, zajmujący kolejno czwarte i piąte miejsce.

Jak wyglądają zmagania podczas gry, na czym ona polega oraz o innych tajnikach golfistów, będą mogli się Państwo przekonać podczas tegorocznej konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND.

GABINET DOTYKU I DŹWIĘKU

Zapraszamy do kompletnej ciemni. Do miejsca zwanego Gabinet Dotyku i Dźwięku, gdzie w całkowitych ciemnościach sprawdzimy co potrafimy rozpoznać i odczytać bez użycia wzroku.

Wśród przygotowanych zabaw znajdą się m.in.:

 • Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze podyktowanego przez syntezator mowy tekstu.
 • Odnajdowanie dźwięku wydawanego przez hałasujący przedmiot mijając liczne przeszkody rozłożone na drodze.
 • Pokonanie labiryntu z białą laską.
 • Jedzenie i picie w ciemności, czyli kawiarnia po niewidomemu.
 • Gra w udźwiękowioną piłkę toczoną.

Oddziałujemy na wszystkie zmysły poza wzrokiem: dotyk, słuch, dźwięk i smak, które przecież również są w użyciu. Wszystko po to, by widzący goście mogli poznać życie niewidomych nie tylko w teorii, ale również z tej praktycznej strony. Czy odważą się Państwo wejść do świata dotyku i dźwięku?

KĄCIK Z BAJKAMI DLA NAJMŁODSZYCH

Zapraszamy dzieci oraz młodzież do świata baśni i bajek. Miejsca pełnego przygód oraz niespodzianek. Czeka tam na Was mnóstwo bohaterów, tych większych i tych nieco mniejszych, dzielnie zmagających się ze smokami i czarownicami. Nie zabraknie również wielu gier i zabaw. Wejdźcie do świata literatury pięknej, miejsca gdzie wszystko jest możliwe. Obiecujemy, że nie będziecie się nudzić!

Kącik dla dzieci to miejsce skierowane do najmłodszych uczestników Konferencji. Do jego odwiedzenia zapraszamy jednak wszystkich, którzy utożsamiają się z naszą ideą – szerzenia czytelnictwa wśród dzieci, od ich najwcześniejszych lat. Chcemy, by wcześnie rozpoczęta przygoda z literaturą trwała przez całe ich życie. Wierzymy, że wartościowa lektura kształtuje charakter i w sposób prosty, przyswajalny dla młodych czytelników uczy rozróżniać dobro od zła. Dzieci i młodzież niewidoma są szczególnie narażone na utrudnienia w dostępie do literatury. Utrudnienia skutkujące często zaniechaniem kontaktu z nią. Nie pozwólmy by nasze pociechy porzuciły czytelnictwo na rzecz mniej wartościowych zajęć! Badania wskazujące na spadek czytelnictwa w Polsce pokazują, że nasze obawy nie są bezpodstawne. Według raportu Biblioteki Narodowej 56% Polaków nie zagląda do żadnych książek. Dotyczy to również osób dobrze wykształconych

[źródło: www.bn.org.pl]. Te dane uzmysławiają nam, jak wielka jest potrzeba działania na rzecz zmiany tej sytuacji.

Nie godzimy się na to, by dla naszych dzieci książka stała się niemodnym reliktem poprzednich epok, którego zadaniem jest zbieranie kurzu na półce. Razem starajmy się odwrócić ten smutny trend, bowiem wiedza i przyjemność płynące z czytania są bezcenne. W kąciku z literaturą do dyspozycji uczestników będą też gry oraz zabawy wraz z konkursem z nagrodami. Bajki czytać będzie wspaniały lektor – Łukasz Nowicki!

Łukasz Nowicki – ur. w 1973 roku w Krakowie, aktor teatralny, filmowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny. W 1998 ukończył krakowską PWST. Za spektakl dyplomowy – „Trzy siostry” Antona Czechowa, otrzymał wyróżnienie na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiut teatralny (w roli Mariana Walczaka vel Leszczuka w „Opętanych” Witolda Gombrowicza) zaliczył na scenie Teatru Ateneum w Warszawie. Zagrał m.in. w filmach: „Prawo ojca”, „1409. Afera na zamku Bartenstein”, „Pogoda na jutro”, „Deszczowy żołnierz”, w serialach: „Magda M.”, „Na Wspólnej”, „Samo Życie”, „39 i pół”, „Prosto w serce”, „Barwy szczęścia” i „Prawo Agaty”. Prowadzi „Pytanie na śniadanie” i teleturniej „Postaw na milion”. W warszawskim Teatrze Komedia przygotowuje obecnie sztukę „Klejnoty”.

FILMY Z AUDIODESKRYPCJĄ

„Sherlock Holmes: Gra cieni”: Kolejna odsłona przygód genialnego detektywa Sherlocka Holmesa (Robert Downey Jr.) i jego oddanego przyjaciela dra Johna Watsona (Jude Law). Tym razem bohaterowie prowadzą śledztwo, w którym wszystkie ślady prowadzą do równie wybitnego jak Holmes, lecz o wiele bardziej bezwzględnego, profesora Jamesa Moriarty’ego (Jared Harris). Czy i tym razem Holmes i Watson staną na wysokości zadania i pokrzyżują nikczemne plany swojego przeciwnika? [źródło: www.filmweb.pl]

„Epoka Lodowcowa 4”: Szaleńczy pościg Scrata za upragnionym żołędziem od zarania dziejów powoduje poważne konsekwencje, na skutek których Ziemia ulega kolejnym przeobrażeniom. Tym razem wywołuje kontynentalny kataklizm, rzucając Mańka, Diego i Sida w wir największej przygody, podczas której Sid łączy się ze swoją dawno nie widzianą zrzędliwą babcią, a grupa przyjaciół musi wykiwać całą menażerię morskich piratów, chcących uniemożliwić im powrót do domu. [źródło: opis dystrybutora dvd]

STRZELECTWO, W KTÓRYM TARCZĘ SŁYCHAĆ, A NIE WIDAĆ

Z wielkim zainteresowaniem, zarówno osób widzących jak i niewidomych, spotykają się za każdym razem zawody w strzelaniu laserowym. Bardzo wiele osób, zwłaszcza widzących, nie miało okazji zetknąć się z tą dyscypliną i konkurować zarówno między sobą, jak i z niewidomymi. To znakomity sposób na wspólną zabawę. Od kilku lat promujemy ten sport na Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND® oraz przy każdej nadarzającej się okazji. Ostatnio zorganizowaliśmy możliwość strzelania na spotkaniu rocznicowym z okazji dwudziestolecia działalności Fundacji Szansa dla Niewidomych na Mazowszu. Bawiło się i strzelało mnóstwo ludzi niewidomych i widzących. Należy więc odnotować znakomity integracyjny i rehabilitacyjny charakter tej zabawy. Jest to znakomity sposób na rozwój i emancypację naszego środowiska.

Na czym to polega?

Strzelectwo bezwzrokowe rozgrywa się przy użyciu tarczy połączonej z komputerem. Tarcza ma normalnie zaznaczone pierścienie. Każde pole ma inną wartość. Sam środek jest wyceniony jako dziesiątka. Im dalej od środka, tym przyporządkowana wartość jest mniejsza: 9, 8, 7 itd. Mało tego, skala ocen jest bardziej precyzyjna i sięga dziesiątych części punktu. Zawodnik bierze do rąk karabinek lub pistolet i celuje do tarczy. Zarówno karabinek jak i pistolet są laserowe. Nie strzela się nabojami, lecz świetlnym (laserowym) promieniem. Zawodnicy nakładają na uszy słuchawki i słuchają piskliwych dźwięków. Zależą one od tego, jak daleko od środka tarczy znajduje się świetlny punkcik. Gdy jest w samym środku, dźwięk jest najcieńszy – mamy dziesiątkę. Gdy trafiamy dalej, dźwięk się obniża, aż wreszcie staje się gruby. Wtedy jesteśmy na straconej pozycji. Oddanie celnego strzału, tak jak w strzelectwie osób widzących, wymaga osiągnięcia wysokiego skupienia i ustabilizowania broni, czyli mięśni rąk. Aby wyrównać szanse, wszyscy zawodnicy mają założone gogle przysłaniające oczy. Wygrywają ci, którzy potrafią najlepiej wykorzystać zmysł słuchu. Strzelanie bezwzrokowe, pewnie tak jak i zwyczajne, nie jest proste. Gdy dobrze ustawimy karabinek i tak jeszcze przed naciśnięciem spustu zadrży nam ręka. Świetlny punkcik przesunie się, gdy już nie ustawiamy go. Strzelamy więc obok miejsca, o którym marzyliśmy. Kto więc wygrywa? Najczęściej jednak widzący, bo często mają do czynienia z tego typu zabawami i czynnościami. Najważniejsze jest przecież nie to, czy dobrze widzimy lub słyszymy, lecz czy mięśnie naszych rąk są przygotowane do przymuszenia ich do bezruchu. Wtedy strzelamy tak, jak ustawiliśmy i możemy mieć nawet dziesiątkę. W Polsce rozgrywane są mistrzostwa indywidualne i grupowe w tej dyscyplinie.

KONCERT MIECZYSŁAWA SZCZEŚNIAKA

W tym roku naszym i Państwa gościem – artystą będzie Mietek Szcześniak.

Mietek Szcześniak to artysta wyjątkowy. Jego muzykalność, tembr głosu, repertuar, niezależność oraz współpraca z najlepszymi sprawiły, że od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności. Wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Na swoim koncie ma wiele płyt – solowych i udziały w projektach innych artystów. Jego największe przeboje „Dumka na dwa serca” (w duecie z Edytą Górniak), „Przytul mnie mocno”, „Zaczekam”, „No co ty na to?”, „Spoza nas”, „O niebo lepiej”, „Twoja miłość”, czy „Kocham” na stałe wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Artysta wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach, m.in. jest zdobywcą „Bursztynowego Słowika”.

Dzięki swojemu niewątpliwemu talentowi i wybitnym umiejętnościom wokalnym Mieczysław Szcześniak niejednokrotnie był uznany za najlepszy głos męski w kraju. Artysta ceniony jest za dynamikę i energię oraz pozytywny przekaz i liryzm trafiający wprost do serc słuchaczy.

11.11.2011 ukazała się pierwsza anglojęzyczna płyta artysty, która została nagrana w Los Angeles, przy produkcji której zaangażowani byli wybitni muzycy i producenci z USA: Wendy Waldman – zdobywczyni nagrody Grammy za piosenkę „Save the Best for Last” Vanessy Williams. Przy płycie współpracował również H. B. Barnum (pianista, aranżer, producent muzyczny i kompozytor), który współpracował m.in. z Arethą Franklin. W nagraniach wziął również udział „czarny chór” Life Choir, pod dyrekcją H. B. Barnuma. Na płycie znajduje się również duet z Basią Trzetrzelewską.

O najnowszych działaniach i projektach Mietka Szcześniaka można dowiedzieć się więcej na:

www.mietekszczesniak.pl.

Fundacja Szansa dla Niewidomych serdecznie zaprasza na Wystawę i Konferencję REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Bądźcie z nami 6 i 7 grudnia w Multikinie w Złotych Tarasach!

Komentarze

komentarze