20-lecie Fundacji w Opolu

Alicja Stelmaszczyk, 20-letnia studentka Uniwersytetu Opolskiego, uzdolniony muzycznie Marcin Mańdziuk, Adam Wala – Prezes Koła Trion oraz Henryk Wicik to czworo niewidomych przyjaciół opolskiego oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych, który w piątek 9 listopada zorganizował konferencję w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Minorytów 4 w Opolu. Podczas niezwykłej dyskusji panelowej wyżej wymienieni dzielili się doświadczeniami ze swego życia. Ala dzięki pomocy Fundacji z powodzeniem może samodzielnie pokonywać trasę prowadzącą z domu na uczelnię, podobnie jak Adam skorzystała z udziału w projekcie Fundacji i poznała zasady poruszania się z białą laską. Marcin i Henryk – beneficjenci projektu „Dotrzeć do celu” coraz aktywniej realizują swoje pasje, pracę zawodową czy działalność społeczną.

Okazją do zorganizowania spotkania była obchodzona w tym roku 20 rocznica ogólnopolskiej działalności Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz podsumowanie jej 8-letniej obecności na Opolszczyźnie. Tyflopunkt (punkt konsultacyjny ) w Opolu był pierwszym pozawarszawskim punktem Fundacji w Polsce. Ponieważ pomysł bycia bliżej środowiska niewidomych okazał się „trafiony”, niebawem powstały kolejne punkty i obecnie Fundacja prowadzi ich już szesnaście.

Podczas rocznicowej konferencji w Opolu swoistego podsumowania dotychczasowych działań dokonał Prezes Fundacji Marek Kalbarczyk. Jak podkreślał, mimo iż często codzienna praca Fundacji jest mało spektakularna i mało efektowna, to przez lata jej istnienia wiele istotnych dla środowiska spraw udało się zrealizować i skutecznie poprawić. Tak często podejmowane inicjatywy wydawały się zupełnie nierealne, a jednak… W Opolu Fundacja pomagała w wyposażaniu stanowisk dla niewidomych m.in. na Politechnice Opolskiej czy w bibliotekach. Próbujemy przystosować Muzeum Śląska Opolskiego do potrzeb niewidomych zwiedzających. Opolska Fundacja marzy o wydaniu lokalnych publikacji typu „Dotknij Opola” (na wzór przewodnika dla Niewidomych „Dotknij Wrocławia”) czy „Smaku na koniuszkach palców” w odniesieniu do kuchni i zabytków Opolszczyzny. Na spotkaniu podziękowano m.in. Teatrowi Lalki i Aktora w Opolu za pomoc w zorganizowaniu zbiórki publicznej na rzecz Fundacji. Zgromadzeni goście zaproszeni zostali na X Konferencję REHA FOR THE BLIND® IN POLAND, a szczególnie zaangażowani w działalność pomocową dla środowiska otrzymali dyplomy uznania. Uhonorowani przez Fundację to m.in. przedstawiciele mediów Nowej Trybuny Opolskiej, Radia Plus i TVP Opole, dyrektorzy PCPR-ów (Nysa i Kędzierzyn-Koźle), PFRON, przedstawiciele instytucji, kultury oraz wolontariusze. Dwudziestu wyróżnionych otrzymało automatycznie nominację do statuetki Idol wręczanej przez Fundację podczas corocznej Konferencji.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia rocznicowych obchodów – Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, firmie „Niebo w gębie” za zorganizowanie pysznego poczęstunku oraz Marcinowi Mańdziukowi za oprawę muzyczną podczas konferencji. Za dwa lata życzylibyśmy sobie przygotowanie 10 rocznicy istnienia Fundacji Szansa dla Niewidomych w województwie opolskim i miejmy nadzieję, iż powodów do zadowolenia i świętowania będzie jeszcze więcej.

Komentarze

komentarze